Порядок укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або одноразову сплату у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (далі — Договір) врегулювали:
- статтею 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ)
- та
- розділом V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція).
Категорію платників, які мають право на добровільну сплату ЄСВ, визначили частиною першою статті 10 Закону про ЄСВ.
Ставка військового збору збільшилася з 1,5% до 5%. Тримайте пояснення експерта, як утримувати військовий збір із зарплатних виплат та винагороди за ЦПД за новою ставкою
Договором може бути передбачена одноразова сплата особою ЄСВ за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01.01.2004 по 31.12.2010). Сума сплаченого ЄСВ за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2 (ч. 5 ст. 10 Закону про ЄСВ).
Таким чином, фізособа, яка відповідає вимогам частини першої статті 10 Закону про ЄСВ, може прийняти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування шляхом одноразової сплати ЄСВ за періоди з 01.01.2004. Тобто сплата ЄСВ за попередні періоди до 01.01.2004, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, положеннями Закону про ЄСВ не передбачили.