Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків
З 1 жовтня зникнуть з готівкового обігу монети 1, 2 та 5 копійок . Також з обігу поступово виведуть монету номіналом 25 копійок, яка поки буде платіжним засобом. Але ті 25 копійок, що потраплятимуть у банки, не повертатимуть назад у обіг і поступово їх ставатиме все менше.
Обміняти монети дрібних номіналів громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно на монети та банкноти інших номіналів у сумах, кратних 10 копійкам, упродовж наступних трьох років:
- упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу — до 30.09.2020 включно — в усіх відділеннях українських банків;
- упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу – до 30.09.2022 включно — у НБУ та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль).
Вилучені з обігу монети номіналами 1, 2 та 5 копійок будуть утилізовані Нацбанком. Ключові причини та переваги вилучення з обігу монет дрібних номіналів:
- зручність для користувачів. Надто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях та зайвого часу під час здійснення розрахунків;
- економічна доцільність. Монети номіналами 1, 2 та 5 копійок майже припинили відігравати істотну роль у розрахунках населення за товари та послуги;
- економія для держави і бізнесу. Зокрема, вартість виготовлення монет 1, 2 та 5 копійок значно перевищує їхню номінальну вартість.
Для полегшення готівкових розрахунків в Україні можна застосовувати правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до сум, кратних 10 копійкам. Заокруглення проводять за простим математичним правилом:
- якщо сума розрахунку закінчується на 1, 2, 3, 4 копійки, вона заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0;
- якщо сума розрахунку закінчується на 5, 6, 7, 8, 9 копійок, вона заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0.
Щодо безготівкового розрахунку, то заокруглення не проводитимуть.