Найчастіше такі розбіжності виникають в наслідок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту. Коли продавець/покупець помилково вказують невірний період чи вказують помилковий індивідуальний податковий номер. А це приводить до помилок у податковій звітності та розбіжностей між сумами податкового зобов’язання та податкового кредиту.
Результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображають у складі податкової декларації за звітний податковий період (п. 192.3 Податкового кодексу України; ПК).
Не відносять до податкового кредиту суми податку, не підтверджені:
- зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних (далі ПН/РК);
- митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ПК.
Якщо на момент перевірки контролерами суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишились не підтвердженими відповідними документами, платник податку несе відповідальність відповідно до ПК.
Тому, якщо виявили розбіжності між сумами податкового зобов’язання та податкового кредиту з’ясуйте причину таких розбіжностей. Якщо це безпідставне включення до податкового кредиту суми ПДВ без отриманих ПН, сподіваючись, що такі ПН отримаєте пізніше, проте постачальник ПН не оформив і податкове зобов’язання у своїй податковій декларації не відобразив, без зволікання подавайте уточнюючу декларацію.
У інших випадках, коли причиною таких розбіжностей є ваш постачальник чи покупець, необхідно:
- підготувати пояснення причин розбіжностей і направити його контролерами в якості відповіді на повідомлення про розбіжності
або
- надати скаргу контролюючому органу на вашого постачальника.