Рекламна продукція не є активом у бухобліку

Як обліковувати витрати на рекламу

Податківці вважають, що підприємство занизило доходи за операціями з безоплатного розповсюдження рекламної друкованої продукції інформаційного характеру та інших рекламних матеріалів в рекламних цілях. За позицією контролерів безоплатне розповсюдження рекламної продукції є продажем товарів (пп. 14.1.202 Податкового кодексу України; ПК). Тому підприємство мало нарахувати дохід у розмірі звичайних цін на рекламні матеріали та визначити з нього податок на прибуток підприємств (п. 153.2 ПК).

Рекламна продукція не є активом у бухобліку

Суди попередніх двох інстанцій не погодилися з рішення податківців, і визнали його протиправним.

Верховний Суд (ВС) зазначив: розповсюджена у рекламній продукції інформація про особу та товар має на меті проінформувати споживачів та сформувати в них інтерес щодо таких особи та товару. Матеріальні носії реклами є винятково засобами розповсюдження інформації про товар, який реалізує продавець. Тому, рекламну продукцію споживач може використовувати тільки як джерело інформації. А отже, не є активом (Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV).

Тому зазначені операції не є операціями з безоплатного надання товарів, про які зазначили у підпункті «а» пункту 14.1.13 ПК, а внаслідок не є операціями з продажу (реалізації) товарів відповідно до підпункту 14.1.202 ПК. Тому, у підприємства не було підстав визначати дохід на підставі пункту 153.2 ПК та визначати з таких операцій базу оподаткування ПДВ за пунктом 188 ПК.

Постанова ВС від 15.10.2019 у справі № 826/16831/14

Рекламна продукція не є активом у бухобліку
Олег СічКерівник Об’єднаної редакції Експертус: Головбух, сертифікований фахівець з міжнародних стандартів фінансової звітності (ACCA DipIFR(rus))
Бухоблік за розрахунками з ПДВ залежить від того, як їх оподатковують відповідно до ПК . На основі цього Мінфін затвердив Інструкцію з бухгалтерського обліку податку на додану вартість. Для бухобліку ПДВ — це ключовий документ…


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

ПДВ 2024

В аналітиці експерт розбирає, що таке ПДВ, все про ПДВ 2024 – ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
64295

Податкові пільги з ПДВ

Податкове законодавство дає можливість застосовувати пільги і тим самим дозволяє заощаджувати на податках. Однак поводьтеся обачно із ПДВ-пільгами — вони можуть приховувати загрозу. Хто із платників податків має бути напоготові та як «розрулити» цю ситуацію — розглянемо у консультації
4605

Звільнення від ПДВ та ввізного мита генераторів та акумуляторів

Уряд звільнив від ПДВ та ввізного мита генератори, акумулятори й інше енергетичне обладнання. Дізнаєтеся: умови такого звільнення; період дії звільнення; чи стосується це продажу залишків товарів, які раніше ввезли чи придбали з ПДВ.
9590

Що змінилося в оподаткуванні ПДВ в умовах воєнного стану

Закон № 2120 запрацював 17 березня. З-поміж іншого, він уніс зміни в оподаткуванні ПДВ на період воєнного стану. Та в межах кількох сторінок нормативного документа не можна врегулювати всі особливості роботи. Контролери відреагували швидко — маємо оберемок свіжих пояснень, як працювати з ПДВ в умовах воєнного часу.
13988

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді