Основні цифри для бухгалтера — 2020
З позовом до ДФС звернувся ФОП, що перебуває на спрощеній системі оподаткування та здійснює діяльність за кількома видами КВЕД:
- 69.10 «Діяльність у сфері права» (основний), 74.90 «Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.»;
- 66.21 «Оцінювання ризиків та завданої шкоди».
До того ж є судовим експертом з правом проведення автотоварознавчих експертиз. Тобто здійснює незалежну професійну діяльність.
Позов мотивований, зокрема, відсутністю можливості подвійного взяття на облік фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, якщо така особа вже стоїть на обліку як ФОП. Позивач просив суд визнати протиправною та скасувати вимогу податківців про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалив рішення у зразковій справі № 520/3939/19, яким задовольнив вимоги ФОП. Суд вказав, оскільки контролюючий орган взяв на облік ФОП як платника ЄСВ та вніс відомості до реєстру застрахованих осіб, це унеможливлює нарахування ЄСВ за іншим типом платника без прийнятих відповідних рішень і внесення змін щодо попереднього обліку особи у спосіб, визначений законом і підзаконними нормативно-правовими актами.
4 грудня, розглянувши апеляційну скаргу ДФС, Велика Палата Верховного Суду залишила її без задоволення, а рішення КАС ВС — без змін.