Депутати пропонують внести зміни до підпункту «є» підпункту 266.2.2 Податкового кодексу України (ПК). А саме, виключити слова «зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств».
Тобто норма звучатиме так: не є об’єктом оподаткування податком на нерухомість будівлі промисловості.
Аргументують нардепи свою пропозицію так: наприклад, є два суб’єкти господарювання — один ФОП, інший — ТОВ (чи інша юрособа), які мають у власності однакові цехи з виробництва однакової промислової продукції. Обидва перебувають на спрощеній системі оподаткування і платять однакові податки з доходу, та податки з найманих осіб. Але за тлумаченням податківців і судів підпункту «є» підпункту 266.2.2. ПК юрособа не платить податок на нерухомість з промислових будівель, а ФОП має платити. Тобто, собівартість продукції у ФОПа буде більшою за рахунок додаткової сплати податку на нерухоме майно. Це автоматично зменшує конкурентоздатність такого ФОПа. Те ж саме стосується і фізичних та юридичних осіб на загальній системі оподаткування. З тією лише різницею, що ФОП платить 18% податку з доходів фізичних осіб, а юридична особа платить ці ж 18%, тільки у вигляді податку на прибуток.
Як платити за землю та податок на нерухомість під час карантину
Такий підхід ставить у нерівне становище малий та середній бізнес, який володіє промисловими будівлями невеликої площі, у порівнянні з олігархами, які мають сотні тисяч квадратних метрів нерухомості.