Часткова передоплата за товари із Переліку № 224: як застосовувати ПДВ-пільгу

Платник податку ввозить на митну територію України та постачає на митній території України медичне обладнання, запасні частини і витратні матеріали до нього, які звільнені від ПДВ згідно пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі — ПК). За дані товари він отримував часткову передоплату, як до запровадження зазначеної пільги (17.03.2020), так і після. Як застосовувати «карантинну» ПДВ-пільгу?

Перш за все податківці вказали, що при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг слід керуватися нормами ПК, які діють на дату визначення податкових зобов'язань з ПДВ за такою операцією. Тобто на дату настання «першої події». «Друга подія» не зумовлює у платника податкових наслідків у частині оподаткування ПДВ.

Враховуючи це контролери пояснили:

  • якщо часткову попередню оплату («перша подія») товарів, які з 17.03.2020 включені до Переліку № 224, здійснено до 17.03.2020 (для товарних позицій, включених до Переліку № 224 постановою КМУ від 08.04.2020 № 271, — до 15.04.2020), то така операція не звільнятиметься від оподаткування ПДВ на підставі пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПК. На суму такої часткової попередньої оплати на дату отримання коштів постачальник повинен був скласти податкову накладну (далі — ПН) з нарахуванням ПДВ. У відповідній графі ціє ПН зазначає частини кількості товару, за яку до 17.03.2020 було отримано часткову попередню оплату.

Часткова передоплата за товари із Переліку № 224: як застосовувати ПДВ-пільгу

Фактичне відвантаження товарів у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ в рахунок такої отриманої часткової попередньої оплати («друга подія») не зумовлює у платника податкових наслідків у частині ПДВ;

  • якщо у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ відбулась часткова попередня оплата («перша подія») за товари з Переліку № 224, то така операція звільнена від оподаткування ПДВ на підставі пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПК. На суму такої попередньої оплати на дату отримання коштів постачальник складає ПН без нарахування ПДВ (з позначкою «Без ПДВ»). У відповідній графі такої ПН зазначає частини кількості товару, за яку було отримано попередню оплату.

Якщо ж така часткова попередня оплата (тобто «перша подія», у тому числі згідно тендеру на закупівлю за бюджетні кошти), здійснена у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ з нарахуванням ПДВ, то тоді слід провести коригування податкових зобов'язань з ПДВ.

Що ж до решти неоплаченої та невідвантаженої частки таких товарів, то, якщо дата виникнення податкових зобов'язань з ПДВ («перша подія») здійснюватиметься:

  • у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ — така операція звільнятиметься від оподаткування ПДВ на підставі пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПК, норми якого будуть чинними на момент такої події;
  • у періоді після місяця, в якому офіційно завершується дія режиму звільнення від оподаткування ПДВ, — така операція не звільнятиметься від оподаткування ПДВ на підставі пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПК.

Лист ДПС від 03.07.2020 № 2675/6/99-00-05-06-02-06/ІПК


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14072

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21593

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
291155

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді