Кого штрафуватимуть за порушення мовного закону: офіційне роз’яснення

⚡️ ЯК І ЗА ЯКОЮ ФОРМОЮ ВИ ПОДАВАТИМЕТЕ ЗВІТ З ЄСВ З 2021 РОКУ ⚡️

16.01.2021 набрала чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 № 2704-VIII (далі — Закон № 2704), якою передбачено застосування державної мови у сфері обслуговування.

Кого штрафуватимуть за порушення мовного закону: офіційне роз’яснення

Щодо штрафів за порушення мовного закону в інформпросторі активно поширюються дві протилежні тези:

  • одні заявляють, що з 16.01.2021 жодних санкцій за порушення норм щодо мови обслуговування не передбачено, а тому і виконувати Закон № 2704 не потрібно;
  • інші навпаки — лякають «мовними патрулями», і «рейдами», поголовним штрафуванням кожного працівника сфери обслуговування.

Але жодне із цих тверджень не відповідає дійсності.

Уповноважений із захисту державної мови роз’яснив як же є насправді.

Отже, за порушення вимог статті 30 Закону № 2704 Уповноважений із захисту державної мови відповідно до статті 57 цього Закону з 16.01.2021 може оголосити суб’єкту господарювання попередження. Штраф може бути накладений у випадку, якщо порушення відбулось повторно упродовж року. Фактично штрафні санкції застосовуватимуть до злісних порушників.

Водночас зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП), якими запровадили адмінвідповідальність безпосередніх правопорушників-фізичних осіб — законодавства щодо функціонування і застосування української мови як державної набирають чинності з 16.07.2022.

Передбачена статтею 18852 КпАП адмінвідповідальність стосуватиметься насамперед керівників та посадових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування, державних або комунальних підприємств, установ та організацій, і лише у визначених цією статтею випадках зможе бути застосована до керівників інших суб’єктів.

Так само залежно від конкретної ситуації, наявності пом’якшуючих або обтяжуючих обставин, передбачених КпАП, до правопорушників зможе бути застосована адмінвідповідальність у вигляді попередження, якщо правопорушення вчинено ними вперше, або штрафу.

Разом з тим, до набрання чинності статті 18852 КпАП відповідні суб’єкти матимуть понад 1,5 роки для того, аби належним чином проінформувати та забезпечити виконання усіма своїми співробітниками норм законодавства про забезпечення функціонування української мови як державної. Тому навіть після липня 2022 року штрафні санкції застосовуватиме Уповноважений лише до злісних порушників закону або суб’єктів господарювання, які відмовлятимуться привести свою діяльність у відповідність до його вимог та продовжуватимуть порушувати права громадян.

За інформацією Уповноваженого із захисту держмови


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Витрати майбутніх періодів: що врахувати при складанні фінансової звітності

Витрати майбутніх періодів не часто можна побачити у бухгалтерському балансі. Однак для них відведено аж цілий рядок. Що таке витрати майбутніх періодів та чи можна обійтися без них? Чим витрати майбутніх періодів відрізняються від авансу за послуги? Чи є витрати майбутніх періодів у фінансовій звітності за МСФЗ? Відповідні на ці питання — знайдете у консультації
48971

Соціальні відпустки у 2025 році

В огляді мова піде про соціальні відпустки. У фокусі ― соціальні відпустки на дітей, тривалість таких відпусток, соціальні відпустки під час воєнного стану, додаткові соціальні відпустки
24020

Ліцензія на алкоголь 2025: вартість, документи, відповідальність

Кому потрібні ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю алкоголем, скільки за них треба платити та які документи зібрати за оновленими правилами 2025 року, бланки заяв та порядки їхнього заповнення, бухгалтерський облік таких ліцензій — у статті
82135

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді