Мета проєкту — реалізація положень нового Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» від 14.12.2021 № 1953-IX. Закон введуть в дію з 01.01.2024.
Для забезпечення платоспроможності небанківських гарантів та мінімізації ризиків в їх діяльності НБУ пропонує встановити:
- пруденційну вимогу щодо утримання небанківським гарантом не менше 50% від мінімального розміру власного капіталу у високоліквідних активах (грошових коштах, державних облігаціях та/або в інших активах, які належать до високоліквідних);
- пруденційні нормативи достатності (адекватності) капіталу (Н1), максимального ризику на одну особу або групу повʼязаних осіб (Н2), запасу ліквідності (Н3);
- механізм включення субординованого боргу до регулятивного капіталу для цілей виконання нормативів Н1 та Н2;
- обовʼязки небанківського гаранта стосовно щоденного розрахунку та виконання пруденційних вимог і нормативів, а також інформування НБУ про їх порушення.
- Для виконання нормативного значення Н1 не менше 10% запровадять перехідний період до 01.04.2024. З цієї ж дати діятиме пруденційна вимога щодо утримання високоліквідних активів не менше 50% від мінімального розміру власного капіталу.
Проєкт набере чинності з 01.01.2024.
Водночас визнають таким, що втратило чинність, Положення про обов’язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами фінансових установ, що отримали ліцензію на здійснення господарської діяльності з надання гарантій та поручительств, що затвердила Нацкомфінпослуг розпорядженням від 30.05.2019 № 980.
У законах пишуть одне, у роз’ясненнях — інше, а в Telegram-каналах посадовців узагалі складно розібратися. Тож у повсякденному житті бухгалтер мусить не лише застосовувати знання з обліку, а й розв’язувати задачі подекуди з вищої бухгалтерії. Розберімо свіженькі з РРО-галузі