Особливості обчислення та сплати податку на прибуток підприємств

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Під час гарячої лінії фахівці ДФС відповіли на запитання щодо переходу на спрощену систему оподаткування, декларування податку на прибуток збитковим підприємством і визначення балансової вартості основних засобів для нарахування амортизації

Перехід на спрощену систему оподаткування

У разі переходу платника податку на прибуток на спрощену систему оподаткування такий платник у терміни, встановлені для квартального звітного періоду, зобов’язаний подати податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період, що передує кварталу, з якого платник переходить на спрощену систему.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Якщо перехід відбувається з 01.07.2015, декларацію з податку на прибуток необхідно подати за перше півріччя 2015 року, тобто не пізніше 10 серпня.

Декларування податку на прибуток збитковим підприємством

Згідно з пунктом 137.4 Податкового кодексу України (ПК) податковим (звітним) періодом є календарний рік. Тож подання квартальної звітності передбачено починаючи з першого півріччя 2015 року лише для платників податку, які за підсумками минулого звітного (податкового) року не мали прибутку або були збитковими, а за підсумками кварталу отримують прибуток. Такий платник має подати декларацію з податку на прибуток за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов’язань.

Тож якщо збиткове підприємство за підсумками першого півріччя 2015 року отримує прибуток, то підстав для подання ним квартальних декларацій немає. Такий платник декларує податкові зобов’язання з податку на прибуток у річній (за 2015 рік) декларації.

Визначення балансової вартості основних засобів для нарахування амортизації

Відповідно до підпункту 138.3.1 ПК розрахунок амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктами 14.1.138, 138.3.2–138.3.4 ПК. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, крім «виробничого» методу.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи визначено в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженому наказом Мінфіну від 27.04.2000 № 92.

Водночас пунктом 11 підрозділу 4 розділу XX ПК передбачено, що при розрахунку амортизації основних засобів та нематеріальних активів балансова вартість основних засобів та нематеріальних активів станом на 01.01.2015 має дорівнювати балансовій вартості таких активів, що визначена станом на 31.12.2014.

Тож нарахуванню амортизації у 2015 році підлягає балансова вартість основних засобів, сформована станом на 31.12.2014 за правилами податкового обліку.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний податок 2025: ставки, групи, ліміти, звітність і сплата для ФОП

Що таке єдиний податок? Єдиний податок передбачає звільнення від сплати деяких податків, більш прості підходи до ведення обліку та звітності. На ньому можуть перебувати як юрособи, так і фізособи-підприємці. Про групи єдиного податку в 2025 році, про єдиний податок і воєнний стан, хто може перебувати на кожній з них та за яких умов, а хто взагалі не має права бути єдинником — у цьому огляді
305864

Головне для бухгалтера в липні 2025

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у липні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у липні. Ми постійно актуалізуємо дані в огляді. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось! Стежте за оновленнями і листами від Експертно-правової системи «Експертус Головбух» , щоби не пропустити важливе для себе
637

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79184

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
721524

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді