Алгоритм розблокування податкових накладних та подання таблиці даних
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначили:
- статтею 43 Податкового кодексу України (ПК);
- Порядком інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженого наказом Мінфіну від 11.02.2019 № 60 (далі — Порядок № 60).
Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником заяви про таке повернення упродовж 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені (п. 43.3 ПК). Виняток — повернення надміру утриманих (сплачених) сум ПДФО, які повертає податковий орган на підставі поданої платником податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу.
У заяві платник зазначає:
- назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу;
- його суму;
- дату сплати;
- реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховані до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховані кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім’я якого відкрили рахунок);
- напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертають:
- на поточний рахунок в установі банку;
- на єдиний рахунок (у разі його використання);
- на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, незалежно від виду бюджету;
- у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника рахунку в банку (п. 2 розд. ІІІ Порядку № 60).
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перерахував до бюджету.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунка платника в системі електронного адміністрування (далі — СЕА) ПДВ у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 ПК, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ. У разі його відсутності на момент звернення платника із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів — шляхом перерахування на рахунок платника у банку, небанківському надавачу платіжних послуг (п. 43.4-1 ст. 43 ПК).
Найпоширеніша підстава зупинити реєстрацію — пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. З’ясуємо, чому блокують податкові накладні за цим критерієм та чи можна уникнути його і як розблокувати податкові накладні, реєстрацію яких зупинили на цій підставі