Відомості про кінцевого бенефіціарного власника: хто не подає, кому та які документи надавати

UA RU
До 11.10.2021 більшість юросіб, за виключенням ФОП, чиї засновники (власники, учасники, члени керівних органів тощо) підпадають під визначення кінцевих бенефіціарних власників, зобов’язані внести до ЄДР інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності.

форма та зміст структури власності

З 2022 року, необхідно підтверджувати відомості про кінцевого бенефіціарного власника на щорічній основі — протягом 14 к. дн. з дати державної реєстрації юридичної особи.

Кому не потрібно вносити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників до Єдиного державного реєстру?

Від внесення інформації про кінцевого бенефіціарного власника звільнені лише:

  • політичні партії та їхні структурні утворення;
  • профспілки, об’єднання організацій профспілок, передбачені статутом профспілок та їхніх об’єднань;
  • творчі спілки та їхні місцеві осередки;
  • організації роботодавців та їхні об’єднання;
  • адвокатські об’єднання;
  • ОСББ;
  • торгово-промислові палати;
  • релігійні організації;
  • державні органи;
  • органи місцевого самоврядування та їхні асоціації;
  • державні та комунальні підприємства, установи та організації.

Які документи необхідно надавати?

Все залежить від того, хто є власниками (засновниками, учасниками, членами) юридичної особи та чи є серед них іноземні фірми й іноземні громадяни.

Якщо учасниками юридичної особи є українські громадяни та/або українські юридичні особи, а кінцевими бенефіціарними власниками є винятково громадяни України, потрібно надати:

  1. заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) — форма 2 або заяву щодо державної реєстрації юридичної особи — громадського формування – форма 4;
  2. схематичне зображення структури власності;
  3. нотаріально посвідчені копії паспортів засновників (власників), які є кінцевими бенефіціарними власниками (за винятком тих, хто має паспорт у форматі ID-картки або закордонний паспорт, виданий за допомогою Єдиного державного демографічного реєстру).

Якщо ж серед учасників є іноземні юридичні особи, в такому випадку до перелічених вище документів необхідно додати: витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, який підтверджує реєстрацію юридичної особи — нерезидента в країні її місцеперебування.

Документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку.

Якщо ж серед кінцевих бенефіціарних власників є іноземні громадяни, також слід надати: нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу іноземного громадянина (громадянки), який (яка) є кінцевим бенефіціарним власником іноземної або української юридичної особи.

Куди та/або кому надавати інформацію та документи про кінцевого бенефіціарного власника?

Якщо звичайна юридична особа (не громадська організація), то документи можна надати:

  1. державному реєстратору безпосередньо, або через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  2. нотаріусу (державному або приватному), який надає послуги зі здійснення реєстраційних дій та внесення інформації до ЄДР.

Якщо ж юридичною особою є громадська організація, то документи потрібно надавати до відповідного територіального управління Мін’юсту.

Також, незалежно від організаційно-правової форми юридичної особи, є можливість направити документи через Укрпошту рекомендованим листом з описом вкладень та повідомленням про вручення.

Усі документи мають бути надані та підписані (заява за формою 2 або 4 та Схематичне зображення структури власності) керівником юридичної особи або належним чином уповноваженою особою.

За інформацією Мін’юсту


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
641

Порядок ліквідації підприємства

Ліквідація — це одна з форм припинення діяльності суб’єкта господарювання. Відсутність правонаступництва, тобто передачі прав та обов’язків третій стороні, відрізняє її від реорганізації. Яка послідовність дій при ліквідації, у якій черзі погашаються борги та як звільнити працівників при ліквідації? Що таке ліквідаційний баланс підприємства? Розглянемо, як здійснюється ліквідація юридичної особи у 2024 році з огляду на воєнний стан
82330

Бухгалтерська довідка: коли та як складати

Консультація допоможе оформити бухдовідку якщо затримуються документи від контрагента, треба виправити помилку або задокументувати госпоперацію, коли немає типової форми первинки. Як застосовувати бухдовідку — вчергове роз’яснив Мінфін, а експерт підготувала колекцію зразків бухдовідок для різноманітних ситуацій
87967

Послуги кейтерингу: облік та організація

Одне з віянь сьогоднішнього часу – спрощення та передача несуттєвих для підприємства, закладу, установи процесів іншим, більш професійним у цьому виконавцям. Кейтеринг – що це, навіщо він потрібен та як вести облік кейтерингу
3129

Облікова політика підприємства

В обліковій політиці підприємство закріплює свій вибір у варіативних правилах ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Або ж — зазначає свій підхід до обліку, якщо нормативка не передбачає варіантів обліку щодо окремих операцій. Облікова політика не раз була надійним помічником підприємств під час судових тяжб із податківцями. Тож підходьте до її розробки стратегічно, а головне — дотримуйтесь обраних в ній правил, щоб сформувати механізм захисту у разі претензій фіскальних органів та можливих судових спорів
90649

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді