З 2022 року, необхідно підтверджувати відомості про кінцевого бенефіціарного власника на щорічній основі — протягом 14 к. дн. з дати державної реєстрації юридичної особи.
Юридичні особи мають надати оновлену інформацію про кінцевих бенефіціарних власників і структуру власності. З’ясуємо, коли і в якій формі це потрібно зробити.
Кому не потрібно вносити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників до Єдиного державного реєстру?
Від внесення інформації про кінцевого бенефіціарного власника звільнені лише:
- політичні партії та їхні структурні утворення;
- профспілки, об’єднання організацій профспілок, передбачені статутом профспілок та їхніх об’єднань;
- творчі спілки та їхні місцеві осередки;
- організації роботодавців та їхні об’єднання;
- адвокатські об’єднання;
- ОСББ;
- торгово-промислові палати;
- релігійні організації;
- державні органи;
- органи місцевого самоврядування та їхні асоціації;
- державні та комунальні підприємства, установи та організації.
Які документи необхідно надавати?
Все залежить від того, хто є власниками (засновниками, учасниками, членами) юридичної особи та чи є серед них іноземні фірми й іноземні громадяни.
Якщо учасниками юридичної особи є українські громадяни та/або українські юридичні особи, а кінцевими бенефіціарними власниками є винятково громадяни України, потрібно надати:
- заяву щодо державної реєстрації юридичної особи (крім громадських формувань та органів влади) — форма 2 або заяву щодо державної реєстрації юридичної особи — громадського формування – форма 4;
- схематичне зображення структури власності;
- нотаріально посвідчені копії паспортів засновників (власників), які є кінцевими бенефіціарними власниками (за винятком тих, хто має паспорт у форматі ID-картки або закордонний паспорт, виданий за допомогою Єдиного державного демографічного реєстру).
Якщо ж серед учасників є іноземні юридичні особи, в такому випадку до перелічених вище документів необхідно додати: витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, який підтверджує реєстрацію юридичної особи — нерезидента в країні її місцеперебування.
Документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку.
Якщо ж серед кінцевих бенефіціарних власників є іноземні громадяни, також слід надати: нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу іноземного громадянина (громадянки), який (яка) є кінцевим бенефіціарним власником іноземної або української юридичної особи.
Куди та/або кому надавати інформацію та документи про кінцевого бенефіціарного власника?
Якщо звичайна юридична особа (не громадська організація), то документи можна надати:
- державному реєстратору безпосередньо, або через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- нотаріусу (державному або приватному), який надає послуги зі здійснення реєстраційних дій та внесення інформації до ЄДР.
Якщо ж юридичною особою є громадська організація, то документи потрібно надавати до відповідного територіального управління Мін’юсту.
Також, незалежно від організаційно-правової форми юридичної особи, є можливість направити документи через Укрпошту рекомендованим листом з описом вкладень та повідомленням про вручення.
Усі документи мають бути надані та підписані (заява за формою 2 або 4 та Схематичне зображення структури власності) керівником юридичної особи або належним чином уповноваженою особою.