Почав діяти Меморандум щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів у інвалюті

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Меморандум щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті передбачає реструктуризацію споживчих кредитів у інвалюті, що отримані під заставу нерухомості, залишок за основною частиною яких не перевищує 2,5 млн грн.

Меморандум щодо врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті (далі — Меморандум) був запропонований банками, що мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, і передбачає реструктуризацію споживчих кредитів у інвалюті, що отримані під заставу нерухомості, залишок за основною частиною яких не перевищує 2,5 млн грн. за офіційним курсом.

Обов’язок банків щодо виконання положень Меморандуму виникає винятково за низки умов, більшість яких уже виконана.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Найважливішою підставою практичної реалізації положень Меморандуму стало підписання Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо реструктуризації кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню)» від 05.05.2015.

Унесені зміни звільняють від оподаткування податком на доходи фізичних осіб прибутки фізичної особи — позичальника, які виникають у разі прощення кредитором частини боргу. Зокрема, скасовано 22% податку з доходу фізичних осіб у разі прощення частини валютного кредиту під час переведення його в гривню. Це прощення стосується всіх валютних кредитів, крім тих, що видані співробітникам банків.

Окрім цього, до окремих нормативно-правових актів Національного банку України внесено зміни щодо незастосування санкцій до банків унаслідок порушення нормативів у результаті проведення реструктуризації валютних кредитів та/або прощення (анулювання) частини боргу, а також щодо подальшої класифікації цих кредитів, їх обліку тощо.

Водночас, на думку співголови Громадської ради Станіслава Аржевітіна, вимога щодо скасування мораторію на звернення стягнення на майно, яке є забезпеченням за кредитами фізичних осіб (установленого Законом України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» від 03.06.2014 № 1304-VII), є сьогодні недоцільною, адже може викликати напругу в суспільстві.

Меморандум підписали такі банки: ПАТ «УПБ», ПАТ «Альфа-Банк Україна», ПАТ «КБ «Надра», ПАТ «Банк Михайлівський», ПАТ «ПриватБанк», ПАТ «БАНК «ГРАНТ», ПАТ «Регіон-банк», АТ «Дельта Банк», ПУАТ «ФИДО БАНК», ПАТ «Платинум Банк», ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК». Інші банки, що мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб у іноземній валюті, розглядають можливість у найближчий час також приєднатися до Меморандуму.

Для того, щоб розпочати фактичний процес реструктуризації боргу, позичальнику необхідно письмово звернутися до банку з проханням проведення конвертації згідно з Меморандумом та зареєструвати це звернення в банку, потім — отримати письмову відповідь від банку. У разі відмови або отримання рішення про застосування умов, які є гіршими за умови Меморандуму, потрібно письмово звернутися з наданням усіх матеріалів до відповідної комісії при Громадській раді, яка буде створена найближчим часом.

Нагадаємо, що на етапі погодження та складання проекту меморандуму було декілька його варіантів. Як заявляла Голова Національного банку України Валерія Гонтарєва, запропонований саме банківською спільнотою варіант Меморандуму є більш прийнятним, адже він не пов’язаний із курсом, а передбачає списання частини боргу, на відміну від тексту меморандуму, що пропонувався Громадською радою.

Суттєвою відмінністю між обома запропонованими меморандумами є принцип конвертації валютних кредитів у гривню. Громадською радою запропоновано конвертувати споживчі кредити з іноземної валюти в гривню з наданням можливості позичальнику сплачувати свій кредит за курсом на 01.01.2014 (8 грн. за дол. США), але це стосувалося кредитів у розмірах, які не перевищують 2,5 млн грн. за курсом на 01.01.2014 (орієнтовно 312 тис. дол. США). Варіантом меморандуму, який запропонувала банківська спільнота, запроваджується поняття соціального житла (квартира до 60 кв. м або житловий будинок до 120 кв. м). Для кредитів, отриманих на таке житло, банки беруть на себе зобов’язання після конвертації кредиту з іноземної валюти в гривню списати 50% цього кредиту. Для кредитів на житло більшої площі після конвертації банки пропонують списати не менше 25% кредиту. Проте як щодо соціального житла, так і щодо житла більшої площі встановлюється обмеження для кредитів, що можуть бути конвертовані, — їх розмір не повинен перевищувати 2,5 млн грн. за курсом на 01.01.2015 (орієнтовно 158 тис. дол. США).


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Аліменти: приклад розрахунку, облік та оподаткування

На роботі є працівник, із зарплати якого слід утримувати аліменти. Для бухгалтера це додатковий клопіт і чимало запитань. Мінімальний розмір аліментів: як їх нарахувати та відобразити в обліку? Як проводять утримання аліментів? Врятуємо бухгалтера: все про аліменти із прикладом розрахунку та відображення аліментів у бухгалтерському обліку
342182

Транспортний податок 2025: хто, коли, скільки

Якщо підприємство придбало автомобіль, який є втіленням високих технологій, розкоші та комфорту, то може постати питання про сплату транспортного податку. У цьому огляді — які автомобілі підлягають оподаткуванню, а також про розмір, правила нарахування та терміни сплати транспортного податку
76919

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20186

Як показати декретні в Об’єднаній звітності

Декретні нараховуйте за весь період, на який сформовано лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами. У Додатку Д1 до Об’єднаної звітності (Податкового розрахунку) покажіть їх з окремими кодами застрахованих осіб та розподіліть за місяцями, за які їх нарахували. Отже, тримайте правила
9160

Національна сертифікація бухгалтерів — 2025: оновлена навчальна програма

Все ще шукаєте курси бухгалтерського обліку, та сумніваєтеся у виборі? Годі сумніватися, найкращі курси бухобліку у Вищій школі Головбуха! Спробуйте і станьте бухгалтером, співпрацювати з яким захочуть ТОП-компанії України
13899

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді