На сьогодні діють коди згідно з Українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі — УКТ ЗЕД), запроваджені Законом України «Про Митний тариф України» від 19.10.2022 № 2697-IX.
Торгівці підакцизними товарами зобов’язані дотримуватися вимог пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО).
Так, госпсуб'єкти, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції через РРО та/або програмні РРО для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням:
- коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД;
- найменування товарів;
- цін товарів та обліку їх кількості;
- цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
За порушення законодавчих вимог контролери застосують штрафні санкції.
Зокрема, але не виключно: 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн) — у разі проведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості (п. 7 ст. 17 Закону про РРО).
ДПС розраховує частки для зарахування до відповідного бюджету місцевого самоврядування акцизного податку з роздрібного продажу окремих підакцизних товарів на основі даних РРО та/або програмних РРО про загальну вартість та обсяг операцій з роздрібної торгівлі окремих підакцизних товарів за відповідний період.