В межах спеціальності, кваліфікації і посади, обумовленої трудовим договором, зміну істотних умов праці допускають за умови, що це викликано змінами в організації виробництва і праці та що про ці зміни працівник був повідомлений не пізніше ніж за 2 місяці. А саме:
- систем і розмірів оплати, пільг, режиму роботи;
- встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій;
- зміни розрядів і найменування посад та інших
Якщо при розгляді трудового спору встановили, що зміну істотних умов трудового договору провели не у зв’язку зі зміною в організації виробництва і праці на підприємстві, то таку зміну з урахуванням конкретних обставин суд визнає неправомірною з покладенням на власника або уповноважений ним орган обов’язку поновити працівникові попередні умови праці (п. 31 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 № 9; далі – постанова Пленуму ВС № 9).
Тобто, під змінами в організації виробництва і праці можна розуміти раціоналізацію робочих місць, введення нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну форму організації праці і, навпаки, впровадження передових методів, технологій тощо (п. 10 постанови Пленуму ВС № 9)
Тож, зміну істотних умов праці допускають за умови, якщо це викликано змінами в організації виробництва і праці.
Мінекономіки вважає, що відсторонення від роботи працівників у зв’язку із відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19:
- не викликано змінами в організації виробництва і праці;
- а обумовили нормами санітарного законодавства.
У Міністерстві підкреслили, що ототожнення обов’язкової вакцинації проти COVID-19 з істотними умовами праці несе пряму загрозу звільнення для працівників, які відмовились від проведення обов’язкових щеплень.
Тобто, за відмову від COVID-щеплення можна було б звільняти відповідно до пункту 6 частини 1 статті 36 Кодексу законів про працю України. Але це не так. І Держпраці це підтверджує у своєму повідомленні.
Якщо ваше підприємство потрапило до переліку МОЗ, маєте відсторонити від роботи невакцинованих працівників. Штраф за порушення цієї вимоги — до 170 000 грн.