Запровадження COVID-вакцинації це не зміна істотних умов праці: роз’яснення Мінекономіки

Лист Мінекономіки від 22.12.2021 № 4712-06/60382-07

Запровадження COVID-вакцинації це не зміна істотних умов праці: роз’яснення Мінекономіки

СКАЧАТИ ▶️

В межах спеціальності, кваліфікації і посади, обумовленої трудовим договором, зміну істотних умов праці допускають за умови, що це викликано змінами в організації виробництва і праці та що про ці зміни працівник був повідомлений не пізніше ніж за 2 місяці. А саме:

  • систем і розмірів оплати, пільг, режиму роботи;
  • встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій;
  • зміни розрядів і найменування посад та інших

Якщо при розгляді трудового спору встановили, що зміну істотних умов трудового договору провели не у зв’язку зі зміною в організації виробництва і праці на підприємстві, то таку зміну з урахуванням конкретних обставин суд визнає неправомірною з покладенням на власника або уповноважений ним орган обов’язку поновити працівникові попередні умови праці (п. 31 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 № 9; далі – постанова Пленуму ВС № 9).

Тобто, під змінами в організації виробництва і праці можна розуміти раціоналізацію робочих місць, введення нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну форму організації праці і, навпаки, впровадження передових методів, технологій тощо (п. 10 постанови Пленуму ВС № 9)

Тож, зміну істотних умов праці допускають за умови, якщо це викликано змінами в організації виробництва і праці.

Мінекономіки вважає, що відсторонення від роботи працівників у зв’язку із відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19:

  • не викликано змінами в організації виробництва і праці;
  • а обумовили нормами санітарного законодавства.

У Міністерстві підкреслили, що ототожнення обов’язкової вакцинації проти COVID-19 з істотними умовами праці несе пряму загрозу звільнення для працівників, які відмовились від проведення обов’язкових щеплень.

Тобто, за відмову від COVID-щеплення можна було б звільняти відповідно до пункту 6 частини 1 статті 36 Кодексу законів про працю України. Але це не так. І Держпраці це підтверджує у своєму повідомленні.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Витрати майбутніх періодів: що врахувати при складанні фінансової звітності

Витрати майбутніх періодів не часто можна побачити у бухгалтерському балансі. Однак для них відведено аж цілий рядок. Що таке витрати майбутніх періодів та чи можна обійтися без них? Чим витрати майбутніх періодів відрізняються від авансу за послуги? Чи є витрати майбутніх періодів у фінансовій звітності за МСФЗ? Відповідні на ці питання — знайдете у консультації
48972

Соціальні відпустки у 2025 році

В огляді мова піде про соціальні відпустки. У фокусі ― соціальні відпустки на дітей, тривалість таких відпусток, соціальні відпустки під час воєнного стану, додаткові соціальні відпустки
24020

Ліцензія на алкоголь 2025: вартість, документи, відповідальність

Кому потрібні ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю алкоголем, скільки за них треба платити та які документи зібрати за оновленими правилами 2025 року, бланки заяв та порядки їхнього заповнення, бухгалтерський облік таких ліцензій — у статті
82135

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді