Як застосовувати ставку ПДВ у розмірі 7% ПДВ за операціями з постачання пального й інших нафтопродуктів

ДПС України пояснила особливості, за якими платники ПДВ мають застосувати 7%-ву ставку ПДВ при здійсненні операцій з постачання пального й інших нафтопродуктів

Так, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану за ставкою ПДВ у розмірі 7% оподатковують операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України, у т. ч. вироблених на митній території України, таких товарів:

- бензинів моторних, важких дистилятів і скрапленого газу, що класифікують за кодами УКТ ЗЕД, які визначені у підпункті 215.3.4. ПК, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ ПК встановлена ставка акцизного податку в розмірі 0,00 євро за 1000 літрів;

- нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних із бітумінозних порід (мінералів), що класифікують за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00 (далі — пальне та інші нафтопродукти).

Отже, під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану при здійсненні операцій з постачання пального та інших нафтопродуктів до складу вартості таких товарів включають ПДВ, визначений за ставкою 7%. При цьому незалежно від того, коли придбавали такі пальне та нафтопродукти — до запровадження ставки ПДВ 7% на такі товари чи після її запровадження.

Податковий кредит за операціями з придбання товарів і послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, для їх використання в операціях, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7%, зокрема, для операцій з постачання пального та інших нафтопродуктів, формують у загальному порядку. Тобто, виходячи з суми ПДВ, сплаченої/нарахованої при придбанні/ввезенні таких товарів/послуг. Податковий кредит, який сформували у попередніх податкових періодах при придбанні товарів і послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, що починають використовувати в операціях, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 7%, зокрема, в операціях з постачання пального та інших нафтопродуктів, не підлягає коригуванню у зв’язку із застосуванням цієї ставки ПДВ.

Тож існує можливість формування від’ємного значення суми ПДВ, визначеного як різниця між сумою податкового зобов’язання, розрахованого за ставкою 7%, та сумою податкового кредиту, до якого включена вартість пального за більшою ставкою — 20%. Таке від’ємне значення не підлягає відшкодуванню з державного бюджету на рахунок платника. Воно зараховується до складу податкового кредиту та зменшуватиме суму податкових зобов’язань, що підлягатимуть сплаті до бюджету у наступних звітних періодах.

Тобто, якщо у платника податку, який протягом звітного періоду здійснював операції з постачання пального та інших нафтопродуктів, визначених пунктом 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПК, за результатами такого звітного періоду сума податку, визначена у податковій декларації з ПДВ відповідно до пункту 200.1 ПК, має від’ємне значення, то така сума податку не може бути задекларована ні в поточному звітному періоді, ні в наступних звітних періодах до бюджетного відшкодування, у т.ч. в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ чи іншого податку (не може бути задекларована у податковій декларації з ПДВ у рядках 20.1, 20.2, 20.2.1 та 20.2.2). Така сума підлягає виключно зарахуванню до складу податкового кредиту наступних звітних періодів, а саме — відображається виключно у рядку 20.3 податкової декларації з ПДВ.

Як відобразити суму ПДВ у фіскальному чеку

Суб’єкти господарювання, які здійснюють постачання (реалізацію) пального кінцевим споживачам, повинні і надалі проводити роздрібний продаж пального з формуванням та видачею відповідних розрахункових документів, із обов’язковим відображенням відповідної ставки ПДВ, що застосовують до таких операцій (п. 2 ст. 3 Закону України 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).

Ставка ПДВ є одним із обов’язкових реквізитів розрахункових документів, у разі відсутності в документі якого такий документ не прийматимуть як розрахунковий.

Тож усі суб’єкти господарювання, що здійснюють роздрібний продаж пального, зобов’язані перепрограмувати свої реєстратори розрахункових операцій, змінивши ставку ПДВ з 20 на 7%, на виконання вимог чинного законодавства про відображення відповідних зобов’язань зі сплати податків і зборів і видачі споживачам відповідних розрахункових документів.

З якого часу діє звільнення від оподаткування акцизним податком реалізації пального

Закон України від 15.03.2022 № 2120-IX, який набрав чинності 17.03.2022, доповнив підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК пунктом 82. Цією нормою передбачено, що тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 ПК, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 розділу ХХ ПК встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковують за ставкою в розмірі 7%.

Платниками акцизного податку з пального до 17.03.2022 поточного року були виробники й імпортери такого пального. Ціна пального до 17.03.2022 року, ввезеного на територію України імпортерами та/або реалізованого на митній території його виробниками та імпортерами до цієї дати, включає суму сплаченого акцизного податку. Наразі не передбачено відшкодування такого акцизного податку.

Починаючи з 17.03.2022 імпортери при ввезенні на митну територію України пального та виробники при реалізації пального, акцизний податок не нараховують та не сплачують до бюджету. Слід зазначити, що сума такого акцизного податку в ціні пального до 17.03.2022 становила: в 1 л бензину — 7,08 грн, дизпалива — 4,63 грн, скрапленого газу — 1,72 гривні.

За інформацією ДПС України


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Кваліфікований електронний підпис: види та використання

Електронний цифровий підпис — це заміна традиційного підпису «від руки». В його основі лежить криптографічний захист електронних даних з використанням особистого ключа особи, яка підписує документ. Які існують види електронного підпису, які з них обов’язкові і в яких ситуаціях, який підпис вимагає ДПС, що таке захищений носій і токени та їхні альтернативи
55637

Збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д вже зареєстрували на сайті ВРУ. Розглянемо, що ці зміни означають для платників податків
764

Додаток 1 до декларації з ПДВ: як заповнити

Експерт допоможе скласти додаток 1 до декларації з ПДВ. Скористайтеся підказками, щоб швидко та без помилок внести дані з ПН та РК до відповідних таблиць
3053

Довідники податкових пільг 2024

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 07.08.2024 року. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо, а також визначено строки дії пільг
10990

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді