Так, податківці пояснили, що застосування ставки податку в розмірі 2 відсотків доходу передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку (як у випадку застосування ставки єдиного податку в розмірі 5% доходу).
Режим єдиного податку за ставкою 2% доходу має обмежений (тимчасовий) термін дії із подальшим автоматичним відновленням порядку обчислення ПДВ. Він відрізняється від «класичного» єдиного податку, встановленого пунктом 291.5 ПК. Тому на час переходу до платників третьої групи за ставкою 2% у суб’єктів господарювання, що перебувають у статусі платника ПДВ, статус платника ПДВ не анулюється. Тобто не треба нараховувати умовні податкові зобов’язання за нормами пункту 184.7 ПК при переході на режим єдиного податку за ставкою 2%. Для суб’єкта господарювання — платника ПДВ на час застосування режиму єдиного податку за ставкою 2% доставка товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, вважається такою, що не є об’єктом оподаткування ПДВ. Податкові накладні за такими операціями не складають.
Після завершення воєнного стану для такого платника автоматично відновлюються правила нарахування та сплати ПДВ. Такий платник має нарахувати компенсувальні податкові зобов’язання за нормами пункту 198.5 Податкового кодексу України (ПК) щодо товарів і послуг, які проведені як необ’єктні за час застосування режиму єдиного податку за ставкою 2% та за якими ПДВ включили до податкового кредиту на дату переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2%:
· за товари/послуги, виходячи з вартості придбання таких товарів, послуг;
· по необоротних активах, які фактично використані (реалізовані) в період перебування такого платника на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2% доходу, виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого проводили такі операції.
Такі господарські операції треба буде показати у відповідних рядках (рядок 4) «Нараховано податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України за операціями, що оподатковуються» в податковій декларації з ПДВ. Під компенсувальні податкові зобов’язання платнику слід забезпечити складання не пізніше останнього дня першого звітного періоду після завершення дії воєнного, надзвичайного станів і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за такими товарами/послугами, необоротними активами.
До прикладу: воєнний, надзвичайний стан закінчуються у червні 2022 року. Платник за перший звітний податковий період у липні 2022 року подає декларацію, в якій відповідно до пункту 198.5 ПК показує компенсувальні податкові зобов’язання за товарами, які були продані в період застосування єдиного податку за ставкою 2% доходу та по яких на дату переходу на спрощену систему оподаткування (на 01.04.2022) суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту.
Зверніть увагу!
Дані рядка 21 декларації з ПДВ за останній звітний період до переходу на застосування режиму єдиного податку за ставкою 2% систему оподаткування треба перенести до рядка
16.1 «Від’ємне значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» за перший звітний період після завершення дії воєнного, надзвичайного станів. Відповідно суми податкового кредиту за перший звітний (податковий) період після завершення воєнного стану, сформовані за рахунок значення рядка 16.1, при обчисленні податкових зобов’язань за пунктом 200.1 ПК зменшать суми нарахованих податкових зобов’язань у рядку 4 декларації з ПДВ за пунктом 198.5 ПК.
Джерело: сторінка ДПС у Фейсбук