Законодавець передбачає обов’язок отримання господарюючими суб’єктами як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр. При цьому спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спецводокористування — право на їх використання.
Так зауважив ВСУ, визначаючи правомірність стягнення збитків, заподіяних державі підприємством унаслідок самовільного видобування підземних вод без спецдозволу на користування надрами. Зокрема, підприємство здійснювало видобуток підземної води для виробничих потреб лише на підставі дозволу на спецводокористування.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Прісні підземні води — це природний ресурс із подвійним правовим режимом. А тому, використовуючи підземні води, слід керуватися і водним законодавством, і законодавством про надра.
Видобувати підземні води без спецдозволів в обсязі до 300 куб. м на добу суб’єкти господарювання мають право лише для власних господарсько-побутових потреб. У свою чергу, видобуток таких вод для здійснення госпдіяльності вимагає отримання спецдозволу на користування надрами.
І хоча чинне законодавство не містить норм, які б тлумачили поняття «господарсько-побутові потреби», із його аналізу вбачається, що господарсько-побутові потреби віднесено до потреб населення. Натомість виробничі потреби підприємства охоплюються поняттями «водокористування для потреб галузей економіки» та «промислові потреби».
Повне або часткове копіювання матеріалу дозволено лише за умови посилання на портал «Головбух24»