Земельні відносини під час війни: відповіді на запитання по Закону № 2145-IX

В публікації знайдете відповіді на найпоширеніші запитання щодо Закону № 2145-IX про земельні відносини під час воєнного стану.

Продовжуємо допомагати бухгалтерам у воєнний час

Чи можна надати в оренду сформовану земельну ділянку (є кадастровий номер, визначена площа), яка потребує зміни цільового призначення?

Якщо під час передачі в оренду земельної ділянки потрібно змінювати її цільове призначення (код цільового призначення), ділянку можна передати в оренду після відновлення роботи Державного земельного кадастру (ДЗК). Позаяк зміну цільового призначення ділянки потрібно зафіксувати в кадастрі.

Чи можна передавати в оренду землі запасу для ведення сільськогосподарського виробництва без зміни їх цільового призначення?

Із 2021 року землям запасу сільськогосподарського призначення присвоюють окремий код цільового призначення. Коли таку ділянку передають в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, їх потрібно присвоїти новий код цільового призначення. Водночас у разі зміни цільового призначення потрібно вносити відомості до ДЗК, який наразі не працює. Тому передати земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка перебуває в запасі, можна буде після відновлення роботи ДЗК.

Ділянка сформована (з кадастровим номером, площею) як землі загального користування (пасовища, сіножаті). Чи можна цю земельну ділянку передавати в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (розорювати)?

Земельні ділянки під громадськими сіножатями та громадськими пасовищами мають окремий код цільового призначення — 18.00. Щоб передати їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, потрібно змінювати код цільового призначення ділянки. Це стане можливим лише після відновлення роботи ДЗК, де відображають відомості про цільове призначення земельної ділянки.

Чи дозволено формувати земельну ділянку за рахунок ділянки під господарськими будівлями і дворами для передачі такої ділянки в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва?

Закон № 2145 не забороняє формувати земельну ділянку під господарським двором із метою передачі її в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Але проблема в тому, що такі земельні ділянки мають різне цільове призначення. Щоб зареєструвати ділянку в кадастрі та внести до нього відомості про нове цільове призначення ділянки, потрібно внести відповідні дані до ДЗК. Але ДЗК наразі не працює, тому поки що передавати в оренду цю земельну ділянку не можна.

Чи можна розробляти документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на присадибні ділянки (для будівництва та обслуговування житлового будинку), а також проводити держреєстрацію цієї земельної ділянки?

Щоб передати громадянам у власність присадибні земельні ділянки, потрібно зареєструвати ці ділянки — у ДЗК, а права на них — у Державному реєстрі речових прав (далі — Реєстр прав). Оскільки Кадастр і Реєстр наразі не працюють, земельні ділянки у власність не передають. Закон № 2145 не поширюється на відносини щодо передачі присадибних земельних ділянок органами влади у власність громадян.

Чи можуть органи місцевого самоврядування передавати в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення із цільовим призначенням «для ведення фермерського господарства»?

Згідно із Класифікацією, окремими видами цільового призначення земельних ділянок є: код 01.01 — для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; код 01.02 — для ведення фермерського господарства. Оскільки у вашій ситуації потрібно змінювати цільове призначення, ділянку в оренду на підставі Закону № 2145 не передають.

Чи можна здати в оренду земельну ділянку державної власності, яка перебуває у постійному користуванні сортодослідної станції (КВЦПЗ — 01.09)?

Земельні ділянки науково-дослідних установ та земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва мають різне цільове призначення. Земельну ділянку не можна передати в оренду на підставі Закону № 2145, якщо потрібно змінювати її цільове призначення.

Як змінити склад угідь — «пасовище» на «рілля» у разі передачі земельної ділянки в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва?

Зміну угіддя «пасовище» на «рілля» проводять шляхом розробки проєктів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. Склад угідь із зазначенням контурів, координат поворотних точок підлягає внесенню до Кадастру — це частина відомостей про земельну ділянку (ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI). Тож зміна складу угідь земельної ділянки наразі неможлива. Вона буде доступною, коли запрацює ДЗК, до якого необхідно внести відповідні зміни.

Чи може місцева рада надати земельну ділянку для городництва громадянину відповідно до статті 36 Земельного кодексу України?

Місцева рада зможе це зробити тільки після відновлення роботи ДЗК та Реєстру прав — на підставі не Закону № 2145, а Земельного кодексу України (ЗК).

Як законно передати в користування землі в межах населених пунктів біля присадибної ділянки (городи), якщо ці землі не використовуємо? Вони належать спадкоємцям, але відсутнє будь-яке документальне оформлення.

Якщо померлі громадяни (спадкодавці) не мали оформлених прав на городи, а здійснювали фактичне землекористування, то їх спадкоємці не можуть успадкувати ці городи. Очевидно, такі земельні ділянки слід вважати вільними, вони належать на праві власності громадам і їх можна надавати в користування іншим особам.

Чи можна передавати в оренду частину площі землі, яка не має кадастрового номера?

Під час передачі в оренду частину площі земельної ділянки потрібно сформувати її у земельну ділянку за правилами, що передбачає Закон № 2145. Тобто на підставі розробки землевпорядної документації землеустрою щодо інвентаризації земель.

Чи дозволено передавати в оренду невитребувані (нерозподілені) паї?

Так, це можливо. Такі земельні ділянки передають в оренду за рішенням ради відповідної територіальної громади.

Де отримати відомості про землі державної власності, які можна передати в оренду?

До відновлення роботи ДЗК такі відомості можна отримати у Держгеокадастрі або його територіальному органі. Сільська, селищна та міська ради теж можуть мати такі відомості.

У який спосіб передаватимуть в оренду земельні ділянки під водними об’єктами?

Закон № 2145 не регулює питання передачі в оренду земельних ділянок під водними об’єктами. Таку передачу можна здійснювати на підставі ЗК, Закону про аквакультуру та інших законодавчих актів, але тільки після відновлення роботи ДЗК та Реєстру прав, у якому можна буде зареєструвати право оренди водного об’єкта, а не договір оренди. Але наразі ДЗК і Реєстр не працюють.

За матеріалами Мінагрополітики


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як укласти договір оренди сільськогосподарської техніки

Усі суб’єкти господарювання, що реалізують пальне, стали платниками акцизного податку. Навіть передачу пального виконавцеві за договором підряду податківці розцінюють як реалізацію. Тож фермери, які передають виконавцеві власне пальне за договором підряду, мають сплачувати акциз. Аби уникнути непорозумінь з податківцями, замість договору підряду укладіть договір оренди сільгосптехніки. Підкажемо, що врахувати
5701

Договір контрактації сільськогосподарської продукції

Одна з форм державної підтримки сільськогосподарського виробника — це закупівля в нього продукції. Один зі способів оформити таку закупівлю — договір контрактації. У консультації розповімо про суть такого договору, його правове регулювання, істотні умови, відмінності від інших договорів, а також знайдете зразок договору контрактації
17561

Облікова політика сільськогосподарського підприємства 2024

Облікова політика — внутрішній документ агропідприємства. Проте норми, які підприємство закладає до облікової політики, можуть як допомогти врятувати від ризиків, так і зашкодити. Скористайтеся порадами експерта та готовим зразком, які допоможуть провести аудит власного наказу про облікову політику
4735

Преміювання аграріїв: як заохотити працівників і зекономити на податках

Уже котрий рік поспіль аграрії збирали врожай за несприятливих погодних умов, а інколи під час обстрілів і в небезпечних умовах через замінування. Тож роботодавцям варто подбати про преміювання, заохочення та подарунки для працівників до майбутніх свят
893

Зібрали врожай овочів і фруктів: як задокументувати, облікувати та оподаткувати

Агропідприємство зібрало врожай овочів і фруктів. Як оцінити готову продукцію та відходи, а також задокументувати, облікувати та оподаткувати зібраний урожай, розповість експерт
70

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді