Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності та несплату податків
Лист Мінфіну від 29.12.2023 № 11230-09-62/37196
Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси визначені у підрозділі 3 розділу І Переліку територій, на яких ведуть (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309 (далі — Перелік).
Позиція ДПС полягає в тому, що оскільки дати початку бойових дій для територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурсі визначені 2023 роком, то платники окремих податків за об’єкти оподаткування, які розташовані на цих територіях, не нараховують та не сплачують плату за землю, екологічний податок та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з дати початку бойових дій до завершення на відповідній території активних бойових дій.
Однак податківці вважають, що застосовувати особливості оподаткування окремими податками, визначені Податковим кодексом України (ПК) до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, визначені підрозділом 3 розділу І Переліку є некоректним виходячи з наступного.
Підпунктами 69.14, 69.16 та 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК надали право платникам плати за землю, екологічного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховувати та не сплачувати податкові зобов’язання з цих податків по об’єктах, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України. Тобто без зазначення додаткових критеріїв, як то функціонування чи відсутність державних електронних інформаційних ресурсів на таких територіях.
При цьому починаючи з 01.01.2023 такі податки не нараховують та не сплачують за період з першого числа місяця, в якому визначили щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації до останнього числа місяця, у якому завершили бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній територій.
Кабмін постановою від 06.12.2022 № 1364 визначив, що до територій, на яких ведуть (велися) бойові дії, включаються:
- території можливих бойових дій;
- території активних бойових дій;
- території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Тобто території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси є однією із складових Переліку.
Таку категорію запровадили з метою забезпечення відновлення роботи інформаційних, інформаційно-комунікаційних, електронних комунікаційних систем та публічних електронних реєстрів до визначення дати завершення бойових дій або тимчасової окупації певної адміністративно-територіальної одиниці, тобто на таких територіях дозволили діяльність користувачів реєстрів, а їхні мешканці отримають доступ до адмінпослуг та нотаріальних дій.
Таким чином, підрозділ 3 розділу І Переліку застосовують для цілей пов’язаних з наданням певних послуг і не стосується особливостей оподаткування.
При цьому податківці зазначають, що дати початку бойових дій, встановлені у підрозділі 3 розділу І Переліку територій для територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, визначені 2023 роком, не співпадають з датами початку бойових дій, визначених у підрозділі 2 розділу І Переліку територій для територій активних бойових дій. До того ж до підрозділу 3 розділу І Переліку включили і окремі територіальні громади, які відносять до територій можливих бойових дій і включені у підрозділ 1розділу І Переліку.
Тож, для цілей оподаткування слід застосовувати підрозділ 2 розділу І Переліку і поширювати особливості оподаткування, встановлені ПК, на об’єкти, які розташовані на адміністративно-територіальних одиницях, які включили саме до цього підрозділу та застосовувати дати початку і закінчення бойових дій, які зазначили в ньому.
- Оприлюднення річної фінзвітності разом з аудиторським висновком
- Як заповнити Баланс (Звіт про фінансовий стан) за формою № 1
- Як заповнити Звіт про фінансові результати за формою № 2
- Як скласти і заповнити Звіт про рух грошових коштів
- Як скласти Звіт про власний капітал
- Примітки до фінансової звітності: хто складає та як заповнити
- Яких помилок уникати під час складання фінзвітності