Податковий компроміс у запитаннях і відповідях

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Днями в ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві відбувся черговий сеанс гарячої лінії на тему «Податковий компроміс»

Днями в ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві відбувся черговий сеанс гарячої лінії на тему «Податковий компроміс» із начальником юридичного відділу Олександром Макаревичем. Пропонуємо деякі із запитань, які надійшли від платників податків.

Чи може платник податків скористатись правом на податковий компроміс при виявленні контролюючим органом заниження податкового зобов’язання під час перевірки?

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Відповідно до пункту 7 підрозділу 92 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК), процедура податкового компромісу щодо розміру та строків сплати заниженого податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, встановлена цим підрозділом, поширюється також на випадки, коли у платника податків незалежно від процедури податкового компромісу за рішенням контролюючого органу розпочата документальна перевірка або складено акт за наслідками такої перевірки.

У таких випадках платник податків має право подати до контролюючого органу, який призначив документальну перевірку або склав акт за результатами такої перевірки, відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань до податкових декларацій за звітні податкові періоди в порядку, визначеному пунктом 1 підрозділу 92 розділу ХХ ПК.

Чи можуть відмовити в застосуванні податкового компромісу?

При отриманні контролюючим органом за основним місцем податкового обліку платника податків заяви про компроміс із ППР цей орган розглядає таку заяву, а також необхідні матеріали на предмет їх відповідності умовам податкового компромісу, передбаченим ПК.

Досягнення податкового компромісу здійснюється за заявою про компроміс із ППР лише у разі відповідності заяви та податкового зобов’язання, щодо якого її подано, умовам податкового компромісу, передбаченим ПК, та сплати платником податків такого податкового зобов’язання у сумі, визначеній пунктом 2 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» ПК.

У разі встановлення фактів щодо невідповідності заяви про компроміс із ППР та податкового зобов’язання, щодо якого її подано, умовам податкового компромісу, передбаченим ПК, контролюючим органом приймається рішення щодо непогодження застосування процедури податкового компромісу, яке надсилається платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або особисто вручається платнику податків (його законному представнику чи уповноваженому представнику) під розписку.

Своєчасно не проведено в обліку в січні 2014 року залік взаємних вимог за договорами, який передбачає коригування податкового кредиту, а точніше нарахування умовного продажу по заборгованості за одним із договорів, що заліковувався. Чи підпадає така операція під податковий компроміс?

Відповідно до пункту 11 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» ПК, податковий компроміс розповсюджується винятково на факти заниження податкових зобов’язань з податку на додану вартість (у зв’язку із завищенням податкового кредиту) та податку на прибуток (у зв’язку із завищенням витрат, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування). Якщо операції за договорами призвели до заниження податкових зобов’язань у зв’язку з завищенням податкового кредиту, то на них поширюється дія податкового компромісу за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 ПК.

Податковий компроміс поширюється лише на податковий кредит, чи можна уточнити ще й у бік зменшення зобов’язання? Чи поширюється податковий компроміс на суму боргу?

Податковий компроміс розповсюджується винятково на факти заниження податкових зобов’язань з податку на додану вартість (у зв’язку із завищенням податкового кредиту) та податку на прибуток (у зв’язку із завищенням витрат, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування).

Також процедура податкового компромісу поширюється на неузгоджені суми податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура адміністративного, судового оскарження та на випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ не узгоджені відповідно до норм ПК.

Якщо у нас рахується переплата з ПДВ, чи можна цю суму використати для погашення донарахованої 5% суми по процедурі податкового компромісу, чи цю суму потрібно перераховувати до бюджету, незважаючи на переплату?

Відповідно до пункту 2 підрозділу 92 розділу XX «Перехідні положення» ПК, для досягнення податкового компромісу платник податків повинен сплатити суму заниженого податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість в розмірі 5% такої суми. При цьому 95% суми заниженого податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються, пеня не нараховується. Податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов’язань

Отже, навіть при наявності переплати для досягнення податкового компромісу підприємству необхідно перерахувати до бюджету кошти в сумі 5% донарахованої суми.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Новий порядок атестації працівників охорони здоров’я: головні акценти

Нові правила атестації працівників охорони здоров’я змінюють підходи до стажу, категорій і відповідальності. Розповідаємо, як саме оновилася процедура, хто за що відповідатиме, як обчислювати стаж і що тепер буде з кваліфікаційними категоріями
17

10 ситуацій із ТТН, про які варто знати бухгалтеру

До ТТН прискіпливо ставляться як податківці, так і представники Укртрансбезпеки. Аби убезпечити вас від помилок, тримайте відповіді на запитання, з якими читачі зверталися до редакції
20

Зміни в Законі про бухоблік: акценти для ЗОЗ

Уряд підготував нову редакцію для Закону про бухоблік. Зміни стосуються переважно звітування, деякі — вимог до посад головбухів. Поінформуємо про головні новації з акцентом на ті, що актуальні для ЗОЗ
44

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді