Згідно із абзацом першим пункту 2 статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, за громадянами України, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, яка включає, зокрема, додаткову заробітну плату. Додаткова заробітна плата — це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні й компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Відповідно до підпункту 164.2.1 Податкового кодексу України (ПК), до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
При цьому під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, — обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (п. 164.6 ПК).
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід, у тому числі заробітну плату, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу, використовуючи ставку податку 15% або 20%.
Тож середній заробіток працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період є гарантованою виплатою, яка входить до складу заробітної плати.
Через відсутність порядку відшкодування компенсаційних виплат із бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, сума середнього заробітку зазначених працівників є базою нарахування податку на доходи фізичних осіб за ставками 15% або 20%.