Медичні огляди працівників під час воєнного стану

Держпраці інформує роботодавців щодо обов’язковості проведення медичних оглядів працівників під час воєнного стану

Проведення медичного огляду працівників у період дії воєнного стану

Роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року (ч. 1 ст. 17 Закону України «Про охорону праці», ст. 169 КЗпП).

Процедуру проведення медичних оглядів працівників визначає наказ МОЗ від 21.05.2007 № 246 (далі – Порядок).

Із 24 лютого 2022 року в Україні діє воєнний стан. Проте сьогодні відсутні нормативно-правові акти або інші розпорядчі документи, на підставі яких роботодавець може перенести строк проведення медичного огляду працівників чи допустити до роботи працівника, який медогляд не пройшов.

Отже, медичні огляди працівників потрібно проводити з врахуванням безпекової ситуації.

Представники роботодавців щорічно до 1 грудня поточного року зобов’язані подати до територіального органу Держпраці заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду в наступному році.

До заяви додаються витяг зі штатного розкладу стосовно переліку всіх професій по структурним підрозділам підприємства, установи, організації та дані лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, які роботодавець проводить згідно з пунктом 3.1. Порядку.

Після розгляду наданих документів за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи визначаються категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду. У разі дотримання роботодавцем вимог законодавства складається відповідний Акт.

Роботодавець несе відповідальність за своєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів і за шкідливі наслідки для здоров’я працівників, спричинені допуском їх до роботи без проведення обов’язкових медоглядів.

Джерело: Держпраці


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

ПДВ на харчування пацієнтів: коли діє пільга

Стаття зорієнтує, коли послуги харчування в лікарні потрапляють під ПДВ, а коли спрацьовує пільга. На прикладі побачите, як визначити оподатковувану частину пільгової послуги, якщо перевищили ліміт витрат на харчування. Нагадаємо: законодавство звільняє харчування громадян у ЗОЗ від ПДВ і водночас встановлює винятки та обмеження. Тож додайте статтю в корисне та звіряйтеся, щоб не промахнутися з податком. Зразки податкових накладних скачаєте в наступній статті
18

РРО в медзакладі: бухоблік та оподаткування

Три інструкції з прикладами та зразками проведень допоможуть облікувати придбання, експлуатацію та списання РРО. Знатимете умови й ПДВ-наслідки операцій. РРО потрібен на додачу до платіжного термінала, щоб запровадити в закладі безготівкові карткові розрахунки за медичні послуги
1577

Казначейські рахунки для КНП: наслідки переходу та перспективи компромісу

Держава знов зробила спробу перевести державні й комунальні ЗОЗ на казначейське обслуговування. Розберімося, що ж нам пропонують і на що очікувати надавачам медичних послуг у короткій перспективі, + бонус для вас — запрошення на безплатний вебінар за цією темою
197

Безготівкові розрахунки в КНП: правила та рекомендації

Визначимо, які розрахунки з відвідувачами є безготівковими та як реалізувати їх у ЗОЗ залежно від кількості пацієнтів. Відповідно до Постанови № 781 розрахунки КНП із юридичними та фізичними особами за медичні послуги можуть бути лише безготівковими. Тож упроваджуємо безготівку в практику
177

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді