Відповідно до декрету Кабміну «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-9, здійснення операції з відкриття рахунків в іноземних банках вимагає отримання резидентом України індивідуальної ліцензії.
Порядок видачі індивідуальної ліцензії регулюється Положенням про порядок та умови видачі Національним банком України резидентам індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України, затвердженим постановою Правління НБУ від 14.10.2004 № 485 (далі — Положення № 485).
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Зокрема, згідно з пунктом 6.3 глави 6 Положення № 485, власник ліцензії не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним періодом (першим звітним місяцем є місяць видачі ліцензії), зобов’язаний подавати управлінню Національного банку та контролюючому органу, у якому власник ліцензії зареєстрований як платник податків, щомісячний, а фізична особа, яка не є підприємцем, — піврічний звіт про рух валютних цінностей за рахунком (рахунками). Разом зі звітом подається розшифровка проведених за рахунком (рахунками) операцій із відображенням відповідних статей зарахування і списання (крім фізичної особи, яка не є підприємцем) та копії банківських виписок за рахунком (рахунками).
При цьому розміщення власником ліцензії валютних цінностей на рахунку та/або проведення через цей рахунок інших операцій без отримання ліцензії, та/або порушення вимог Положення № 485 тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України.
Зокрема, відповідно постанови Правління НБУ «Про затвердження Положення про валютний контроль» від 08.02.2000 № 49, несвоєчасне подання, приховування або перекручення встановленої Національним банком звітності про валютні операції тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.