Як розрахувати дні невикористаної відпустки для виплати компенсації: роз’яснює Мінекономіки

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Мінекономіки у листі від 26.02.2024 № 4707-05/14494-09 пояснило, як визначати кількість днів невикористаної відпустки при виплаті компенсації

У листі зазначають, що при виплаті компенсації за невикористані відпустки у 2024 році для її розрахунку роботодавець має обчислювати дві середні заробітні плати.

При цьому саму компенсацію також слід поділити на дві частини:

  • компенсація за відпустки, права на які набуті до 31.12.2023
  • та після цієї дати.

Кількість днів щорічної основної відпустки працівника необхідно розраховувати, виходячи з фактичної належної йому тривалості такої відпустки, яку визначають пропорційно відпрацьованому ним часові.

Загального нормативно-правового акта, який би визначав порядок розрахунку кількості днів щорічної відпустки, немає.

Оскільки тривалість відпусток незалежно від режимів та графіків роботи розраховують в календарних днях, тому при підрахунку днів щорічної відпустки пропорційно відпрацьованому часу доцільно скористатися механізмом нарахування оплати за дні відпустки, закладеним у Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 № 100. Тобто, прив'язку розрахунку днів відпустки слід робити до календарних днів робочого року, в якому працював працівник (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Тривалість щорічної відпустки пропорційно відпрацьованому часу можете розрахувати наступним чином.

Визначіть кількість днів щорічної відпустки, які припадають на один календарний день без урахування святкових і неробочих днів в цілому за робочий рік. Потім одержаний результат помножте на кількість календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, відпрацьованих працівником у робочому періоді.

З урахуванням правил округлення, визначте кількість днів щорічної відпустки, які підлягають компенсації.

Аналогічно окремо розрахуйте періоди з початку робочого року працівника до 31.12.2023 та з 01.01.2024 по день звільнення.

Зверніть увагу, в період дії воєнного стану не застосовують норми, зокрема, статті 73 Кодексу законів про працю України, якою встановили святкові і неробочі дні (ч. 6 ст. 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

Для збереження загальної кількості днів невикористаної відпустки, які підлягають оплаті, фахівці Мінекономіки рекомендують порівнювати за математичною більшістю/меншістю за першою, другою чи третьою цифрою після коми та коригувати число днів у визначених розрахункових періодах шляхом додавання чи зменшення днів в кожному з них після порівняння цифр.

Тобто, якщо при підрахунку днів невикористаної відпустки в періоді до 31.12.2023 отримуєте, наприклад, число 7,41 календарних дня (далі — к. дн.) і в періоді після 31.12.2023 — 2,40 к. дн., а загальна кількість становить 10 к. дн., то округлюйте дні в періоді до 31.12.2023 до 8 к. дн. і в періоді після 31.12.2023 — до 2 к. дн.

Якщо при підрахунку днів невикористаної відпустки до 31.12.2023 отримуєте число 7,50 к. дн. і після 31.12.2023 — 2,51 к. дн., а загальна кількість становить 10 днів, то округлюйте дні в періоді до 31.12.2023 до 7 к. дн. і в періоді після 31.12.2023 — до 3 к. дн.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: як заповнити і коли подати

1 червня — дедлайн подання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку. У цій консультації знайдете все, на що треба зважити, аби не втратити правових та податкових преференцій
42

Як відобразити в обліку та оподаткувати спецодяг

Безплатно забезпечити працівника спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) на роботі — це обов’язок роботодавця. Правильно відобразити це в обліку — обов’язок бухгалтера. У консультації — як придбати та оформити ЗІЗ, як їх облікувати і списати з різними варіантами оподаткування
65194

Малоцінні необоротні матеріальні активи: відображаємо в обліку

Малоцінні, але необхідні, особливо в офісі. Хто відмовиться в спеку від кондиціонера чи в холод від обігрівача? Принтери, сканери, ксерокси, меблі, кондиціонери — більшість офісного обладнання належить до малоцінних необоротних матеріальних активів. Сьогодні про основні нюанси обліку малоцінних необоротних матеріальних активів
275278

Малоцінні швидкозношувані предмети (МШП)

Малоцінний в обліку не означає не потрібний у господарстві. Без цих дрібниць взагалі може зупинитися виробничий процес, оскільки без спецодягу та інструментів робітники не будуть працювати. Такі об’єкти, як правило, відображаються в обліку як малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). У консультації — про визначення, облік та списання МШП
311318

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді