Медзаклади зможуть працевлаштовувати капеланів

ЗОЗ братимуть на роботу капеланів з вищою духовною освітою за умови, що вони до 01.01.2026 пройдуть спеціалізацію за фахом «Клінічне душпастирство».

kapelan.jpg

Ремонт КНП за кошти бюджету: як облікувати

До Національного класифікатора медичних інтервенцій НК 026:2021 додали такий вид втручання з підтримки пацієнтів, як духовна опіка.

Духовна опіка — складова паліативної допомоги (п. 3 розд. II Порядку надання паліативної допомоги, затвердженого наказом МОЗ від 04.06.2020 № 1308).

Духовну опіку надають капелани — професіонали з вищою богословською освітою, які пройшли післядипломну клінічну підготовку та уповноважені провадити капеланську діяльність у ЗОЗ.

Капеланська опіка поширюється не лише на пацієнтів, а й членів їх сімей і медпрацівників. Капеланські служби формують з обов’язковим дотриманням принципу міжконфесійності. Капеланські послуги надють винятково на добровільній основі.

Минулого року професію «капелан в охороні здоров’я» внесли до Класифікатора професій ДК 003:2010.

Наказом МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28 жовтня 2002 року № 385» від 30.09.2022 № 1782 (далі — Наказ № 1728) посаду «капелан в охороні здоров’я» додали до розділу «Професіонали з вищою немедичною освітою з психологічної допомоги та духовної опіки у сфері охорони здоров’я» Переліку посад професіоналів із вищою немедичною освітою.

Вимоги до спеціальності та спеціалізації капеланів визначає підпункт 2 пункту 1 Наказу № 1728:

«До роботи на посаді «капелан в охороні здоров’я» допускають осіб, які здобули вищу освіту не нижче першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю «Богослов’я» або вищу духовну освіту еквівалентного рівня, із умовою до 01 січня 2026 року пройти спеціалізацію за фахом «Клінічне душпастирство».

В окремих ЗОЗ Івано-Франківщини, Київщини та Львівщини вже офіційно прийняли на роботу капеланів.

МОЗ розробило кваліфікаційну характеристику професії «капелан в охороні здоров’я» для включення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників галузі охорони здоров’я (Випуск 78), а також опрацьовує проєкт Положення про капеланську діяльність у сфері охорони здоров’я.

Крім того, за участі Громадської ради при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій та Асоціації капеланів в охороні здоров’я України опрацьовують вимоги до клінічної підготовки капеланів відповідно до міжнародних стандартів.

За інформацією МОЗ

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Коли медпрацівники можуть отримати грошову допомогу при виході на пенсію

Вихід на пенсію в сучасних умовах може погіршувати матеріальний стан працівника. У медзакладів, як КНП, так і колишніх бюджетників ситуація з цим останні роки не покращилася. Отже, отримати допомогу під час виходу на пенсію для працівника — неабияка поміч. Хто й коли має право на таку допомогу — в цьому огляді
9958

Як оформити та оплатити відрядження медичних працівників

Відрядження може стосуватися кожного працівника. І медзаклад тут не виняток. Лікарі, молодший медперсонал, допоміжний персонал — усі вони можуть побувати з різних причин у відрядженні. Не говорячи уже про адміністративно-управлінський персонал та керівників, які найчастіше бувають у відрядженнях. Які особливості оформлення відряджень для медзакладів-КНП — розглянемо у консультації
4385

Харчування військовослужбовців: запитання і відповіді

Відповідаємо на запитання читачів щодо організації покращеного харчування військовослужбовців. У цій царині багато неоднозначностей, тому частина рішень — на стадії паростків. Для просування потрібні офіційні роз’яснення, яких немає. Їх отримаємо, об’єднавши зусилля
545

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді