Проаналізувавши динаміку макроекономічних та монетарних показників у січні – червні 2014 року, Правління Національного банку України відзначає прискорення інфляції в Україні — приріст індексу споживчих цін у річному вимірі в червні 2014 року збільшився до 12,0% порівняно з 0,5% у січні. Зазначене пожвавлення цінової динаміки було очікуваним з огляду на зниження обмінного курсу гривні, початок економічних реформ, пов’язаних з підвищенням адміністративно-регульованих цін і тарифів, та тривале напруження на сході України.
Зростання загального рівня цін враховувалося під час опрацювання програми стабілізації, яка підтримується Міжнародним валютним фондом у рамках нової програми «Стенд-бай». Попри зростання темпів інфляції на грошово-кредитному ринку спостерігаються окремі позитивні ознаки, що свідчать про поступове поліпшення ринкових очікувань, які в нинішніх умовах є одним із ключових чинників стабільності національної грошової одиниці України.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Про зазначені зрушення, зокрема, свідчить домінування протягом останніх трьох місяців чистої пропозиції іноземної готівки на валютному ринку України. У цілому її обсяг у ІІ кварталі 2014 року становив 0,5 млрд. дол. США порівняно з чистим попитом на неї в обсязі 1,8 млрд. дол. США в І кварталі.
Про поліпшення ринкових очікувань також свідчить приріст у червні загального обсягу депозитів населення в національній валюті на 3,3%, або на 7,1 млрд. грн.
Ураховуючи зазначене вище, макроекономічний прогноз та поточні інфляційні ризики наразі є необхідним вжиття додаткових заходів щодо збільшення внутрішньої вартості гривні через застосування процентних важелів впливу.
Відповідно до статей 6 та 25 Закону України «Про Національний банк України», Положення про процентну політику Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18.08.2004 № 389 (зі змінами), Правління Національного банку України прийняло постанову від 15.07.2014 № 417 «Про регулювання грошово-кредитного ринку», якою, зокрема, передбачено встановити облікову ставку в розмірі 12,5% з 17 липня 2014 року.
До цього розмір облікової ставки змінювався 15 квітня 2014 року, коли він був встановлений на рівні 9,5% річних.