Робоча ситуація дня: Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Підприємство здійснило передоплату нерезиденту за сировину, але валютний контракт не буде виконано. Нерезидент буде повертати валюту (передоплату) у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Чи будуть нараховані курсові різниці в податковому обліку від операції з повернення валюти у зв’язку з неможливістю поставити сировину по контракту? Як відобразити операцію в бухгалтерському обліку?

Підприємство здійснило передоплату нерезиденту за сировину, але валютний контракт не буде виконано. Нерезидент буде повертати валюту (передоплату) у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Чи будуть нараховані курсові різниці в податковому обліку від операції з повернення валюти у зв’язку з неможливістю поставити сировину по контракту? Як відобразити операцію в бухгалтерському обліку?

Податковий облік

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Відповідно до підпункту 153.1.2 Податкового кодексу України (ПК) у податковому обліку підлягають перерахунку за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти витрати, здійснені (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв’язку з придбанням у звітному податковому періоді товарів, робіт, послуг. У ситуації коли резидент здійснив попередню оплату нерезиденту за сировину, ця операція в податковому обліку резидента не буде відображена (пп. 139.1.3 ПК).

Таким чином, попередня оплата не впливає на формування податкових витрат підприємства-резидента.

Однак виникає питання, чи має право або чи повинне (у разі виникнення податкових доходів) підприємство-резидент відображати курсові різниці у податковому обліку при поверненні суми передоплати нерезидентом? Вважаємо, що має право на підставі підпункту 153.1.3 ПК.

Визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку. При цьому:

  • прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі податкових доходів платника податку;
  • збиток (від’ємне значення курсових різниць) — у складі податкових витрат платника податку.

Крім того, у ЗІР (підкатерія 102.13) є консультація про те, що прибуток або збиток від перерахунку курсових різниць за валютними коштами, які в бухгалтерському обліку відносяться до монетарних статей балансу, у т. ч. у разі придбання іноземної валюти для використання її не в господарській діяльності, включаються у податковому обліку до доходів/витрат платника податку.

Тобто у підприємства-резидента є всі підстави для включення як до складу податкового доходу позитивної курсові різниці, так і до складу податкових витрат від’ємної курсової різниці при поверненні суми передоплати нерезидентом.

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку відповідно до пункту 5 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операції (дата визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат).

Згідно з пунктом 7 П(С)БО 21 на кожну дату балансу монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на дату балансу.

Звертаємо увагу! Монетарні статті — статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату здійснення господарської операції (в межах її обсягу) та на дату балансу (п. 8 П(С)БО 21). При цьому позитивне або від’ємне значення курсових різниць розраховується між офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату погашення такої частини заборгованості, та офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти на дату визнання такої заборгованості або на дату звітного балансу, залежно від події, що сталася пізніше. Якщо частина заборгованості залишилась непогашеною, вона перераховується на найближчу дату балансу або на дату її погашення, залежно від події, що сталася раніше.

Курсові різниці від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображаються у складі інших операційних доходів (витрат).

Як відобразити в обліку підприємства-резидента операції перерахування та повернення передоплати в іноземній валюті, розглянемо на прикладі.

ПРИКЛАД. Відображення в обліку операцій з перерахування та повернення інвалюти у зв’язку з неможливістю виконання зовнішньоекономічного контракту

Підприємство здійснило 17.03.2014 року передплату нерезиденту 1000 дол. США (офіційний курс на дату здійснення операції становив 9,60070 грн. за 1 дол. США). У зв’язку з неможливістю поставити сировину контракт було розірвано, всю суму передплати нерезидент повернув 14.05.2014 (у строк, що не перевищує 90 календарних днів). Офіційний курс становив:

- на дату балансу 31.03.2014 — 10,10920 грн. за 1 дол. США.

- на дату повернення передплати 14.05.2014 — 11,76452 грн. за 1 дол. США

Дата

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

17.03.2014

Перераховано передоплату нерезиденту

3712

312

9600,70 UAH

1000 USD

31.03.2014

Відображено

курсову різницю на дату балансу (10,10920 – 9,60070) × 1000

3712

714

508,50

508,50

14.05.2014

Повернено суму передоплати нерезидентом

312

632

11764,52 UAH

1000 USD

14.05.2014

Проведено взаємозалік заборгованостей

632

3712

10109,20 UAH

1000 USD

14.05.2014

Відображено курсову різницю на дату повернення передоплати (11,76452 – 10,10920) × 1000

632

714

1655,32

1655,32


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відклик з відпустки

Ситуації бувають різні: виробнича необхідність, непередбачувана відсутність колеги або нагальна потреба у фахівцеві. У таких випадках у роботодавця виникає потреба ініціювати відклик працівника з відпустки. Але як це зробити правильно, щоб не порушити трудові права працівника й не отримати штраф? У цій статті розберемося, коли відклик дозволений, які умови обов’язкові, та як усе оформити документально
80329

Які можливі форми оплати праці в Україні

Комерційні підприємства самостійно встановлюють форми та системи оплати праці у колективному договорі з дотриманням діючого трудового законодавства. Поговоримо про суть основних форм оплати праці в Україні, коли їх застосовують та про системи оплати праці, на які вони поділяються
55132

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
9860

Додаткова відпустка учасникам бойових дій під час воєнного стану

Умови та документи, на підставі яких у працівників є право на додаткові оплачувані відпустки як учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам Революції Гідності. Правила оформлення, оплати, табелювання, поділу, перенесення та компенсації таких додаткових відпусток
54

Порядок знищення первинних документів

З консультації дізнаєтеся, який алгоритм знищення первинних бухгалтерських документів, та знайдете зразок заповнення акта на знищення первинних документів
48515

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді