Свідоцтво про реєстрацію автомобіля, виписане на фізособу-громадянина, не перешкоджає укладенню договору оренди такого автомобіля із цією фізособою в якості підприємця. Адже власники вільні у використанні свого майна на власний розсуд, в т. ч. для здійснення підприємницької діяльності (ст. 319 та 320 Цивільного кодексу України; ЦК). У такому разі у договорі обов’язково слід згадувати фізособу, як підприємця. Не зайвим буде також вказати номер та дату запису про держреєстрацію фізособи-підприємця.
Нотаріальне посвідчення договору оренди
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Однак укладення підприємством договору оренди автомобіля із фізособою-підприємцем не гарантує звільнення від обов’язку нотаріального посвідчення такого договору. Справа в тому, що серед контролюючих органів та судів немає одностайності у питанні застосування статті 799 ЦК. А ця норма вимагає посвідчувати нотаріально такий договір за участю фізособи.
ВГСУ, наприклад, вважає, що договір оренди автомобіля, укладений за участю фізособи-підприємця як суб’єкта господарювання, не обов’язково посвідчувати нотаріально (інформаційний лист від 22.01.2013 № 01-06/85/2013). А на думку МДЗ такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (роз’яснення щодо практики застосування норм Податкового кодексу від 01.07.2013).
Право на податкові витрати
На податковий облік підприємства-орендаря не впливає статус фізособи-орендодавця (підприємницький чи непідприємницький).
В обох випадках підприємство має право враховувати витрати на пально-мастильні матеріали (ПММ) для орендованого автомобіля при розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток. За умови, що такий автомобіль використовується у господарській діяльності підприємства та за наявності підтвердних первинних документів. Вартість ПММ для орендованого легковика відноситься до адміністративних витрат, які у складі інших податкових витрат визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені (пп. «в» пп. 138.10.2 Податкового кодексу України).