Робоча ситуація дня: Cписання основних засобів, що знаходяться у податковій заставі, без дозволу податківців

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Підприємство комунальної власності отримало від обласної ради дозвіл на списання зношених та недіючих основних засобів. Підприємство має податковий борг і податкову заставу за цими основними засобами. Чи можна списувати такі основні засоби без дозволу органу контролю, якщо дозволу або офіційної відмови на таке списання він не надає?

Так можна, за умови, що податковий орган не надасть відповідь на ваше звернення впродовж десяти днів з моменту його подання.

Підпунктом 14.1.155 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що під терміном «податкова застава» розуміють спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов’язання та пені, не сплачених платником у строк, визначений ПК.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Згідно з пунктом 89.1 ПК право податкової застави виникає у разі:

  • несплати у встановлені строки суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, — з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
  • несплати у встановлені строки суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної органом контролю, — з дня виникнення податкового боргу.

Керівник органу контролю за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого.

Податковий керуючий одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу контролю вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб (п. 91.3 ПК).

За платником податків зберігається право користування майном, що перебуває у податковій заставі.

При здійсненні операцій з майном, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди органу доходів і зборів платник податків несе відповідальність відповідно до закону (п. 92.3 ПК).

Пунктом 124.1 ПК встановлено, що за відчуження платником податків майна, яке перебуває в податковій заставі, без попередньої згоди органу контролю застосовується штраф у розмірі вартості відчуженого майна.

Платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою органу контролю, а також у разі, якщо орган контролю впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди (п. 92.1 ПК).

Як бачимо, відповідальність платника податків встановлено лише за здійснення без попередньої згоди органу доходів і зборів операцій з відчуження майна, що перебуває у податковій заставі. Чіткої відповіді на питання про відповідальність платника податку за ліквідацію такого майна Податковий кодекс України та Порядок застосування податкової застави органами доходів і зборів, затверджений наказом МДЗ від 10.10.2013 № 572 (далі — Порядок № 572), не містять.

Нагадаємо, що до набуття чинності Податковим кодексом України, у підпункті «в» підпункту 8.6.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 181-III було передбачено виняток щодо погодження з податковими органами операцій з ліквідації об’єктів нерухомого або рухомого майна унаслідок форс-мажорних обставин або відповідно до рішень органів державного управління.

Звернемося також до роз’яснень, які з цього питання надавали податкові органи. Так, ДПА у листі від 11.11.2003 № 17579/7/24-1117 вказувала, що законом чітко визначено, що штраф застосовується до платника податків за відчуження майна, яке перебуває в податковій заставі, без згоди з податковим органом. Відчуження майна передбачає передачу права власності на таке майно.

У випадку ліквідації активів, що перебувають у податковій заставі, без узгодження з податковим органом, відчуження майна не відбувається, оскільки операція з ліквідації активів не передбачає переходу права власності на такі активи, а тому до такого платника податків не застосовується штраф.

Отже, робимо висновок, що у нашому випадку в разі ліквідації підприємством комунальної власності майна, що перебуває у податковій заставі, без узгодження з податковим органом, штраф до нього не може бути застосований, оскільки це не передбачено законодавством.

Крім того, щоб уникнути непорозумінь з органами контролю, рекомендуємо також скористатися нормами пункту 92.1 ПК та пункту 4.1 Порядку № 572, а саме:

  • направити до податкового органу (податковому керуючому) звернення про надання дозволу на ліквідацію основних засобів за рішенням державного органу — обласної ради (відповідно обгрунтувати причини їх непридатності для подальшої експлуатації, неможливості або неефективності проведення відновлювальних ремонтів, а також оформити необхідну документацію для списання їх з балансу);
  • впевнитися, що звернення прийнято та зареєстровано належним чином в податковому органі;
  • вважати операцію з ліквідації основних засобів узгодженою з податковим органом, якщо податковий керуючий впродовж десяти днів з моменту отримання цього звернення не надасть підприємству відповіді щодо надання (ненадання) згоди на їх ліквідацію.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова декларація з транспортного податку 2025

Придбали вартісний автомобіль класу «люкс»? Тоді готуйтеся подавати декларацію з транспортного податку. Хто подає, який граничний термін подання податкової декларації з транспортного податку у 2025 році, як заповнити декларації — розповість експерт
18619

Статутний капітал підприємства: поняття, бухгалтерський облік та оподаткування

Статутний капітал — це вартість внесків засновників підприємства. У консультації детально розглянемо поняття статутного капіталу, обмеження щодо його розміру, оподаткування внесків до статутного капіталу, бухгалтерський облік статутного капіталу, зокрема операцій з формування, збільшення та зменшення статутного капіталу
189226

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
190207

Місячна зарплатна звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору 2025

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який із них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в чинній формі Податкового розрахунку, який з січня 2025 року став щомісячним
749542

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді