Продовжуємо допомагати бухгалтерам у воєнний час
Підстави відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та основні положення порядку такого відшкодування визначені положеннями статей 156 та 157 Земельного кодексу України (ЗК). Також визначено, що комісії, які встановлюють розмір збитків відповідно до статті 156 ЗК, можуть створювати Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад (постанова КМУ «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» від 19.04.1993 № 284; далі — Порядок).
Однак згадані положення ЗК та Порядку не враховують виклики сьогодення. Зокрема, військово-цивільні адміністрації та військові адміністрації не наділені повноваженнями створювати відповідні комісії, які вестимуть роботу з відшкодування збитків власникам і землекористувачам. Також на законодавчому рівні не визначили підставою для відшкодування збитків власникам і користувачам земельних ділянок сільгосппризначення їх тимчасове зайняття для потреб оборони.
Тому законодавці хочуть врегулювати це питання на рівні Закону та зобов’язати Кабмін оновити Порядок № 284. У ВРУ зареєстрували проєкт закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо врегулювання деяких питань відшкодування збитків землевласникам та землекористувачам» від 06.03.2023 № 9085.
Проєктом закону пропонують внести зміни до ЗК та передбачити/надати можливість:
- відшкодування збитків власникам і користувачам землі, заподіяних внаслідок тимчасового зайняття земельних ділянок сільгосппризначення для потреб національної безпеки і оборони;
- створювати комісії для відшкодування збитків військово-цивільним адміністраціям, військовим адміністраціям.
Щоб землевласникам та землекористувачам у майбутньому відшкодували збитки, комісії мають попередньо надати таким земельним ділянкам статус тимчасово зайнятих.
Також у ЗК закріплять норму, за якою Порядок має включати положення про механізм визначення критеріїв оцінки збитків, джерела фінансування та порядок відшкодування таких збитків.
ФОП планує публікувати на своєму YouTube-каналі власні відео. Чи може ФОП провадити підприємницьку діяльність через сервіс Base та сплачувати із цього доходу єдиний податок за обраною ставкою? Якщо ФОП може використовувати свій рахунок, щоб отримувати донати через цей сервіс, чи потрібен РРО?