Постанова КМУ від 30.03.2023 № 446
З 10 травня діє новий Порядок реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердив Кабмін постановою від 30.03.2023 № 446 (далі — Порядок).
9 основних змін, передбачених документом:
1. Відтепер заяву про набуття/поновлення статусу зареєстрованого безробітного (надалі – статус) або його припинення подають:
- через вебпортал чи мобільний застосунок;
- шляхом особистого звернення до найближчого центру зайнятості.
2. Статус безробітного може набути член добровольчого формування тергромади, який уклав контракт добровольця тероборони на безоплатній основі.
3. Днем подання заяви про надання (поновлення) статусу та заяви про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю вважають дату їх реєстрації в центрі зайнятості. Рішення про призначення статусу або перереєстрації приймають у той же день.
4. Для отримання статусу особа надає військово-обліковий документ. Учасники бойових дій подають посвідчення учасника бойових дій. У разі потреби учасники бойових дій також надають копію довідки про безпосередню участь особи в АТО чи ін.
5. У центр зайнятості документи подають як у паперовому, так і електронному вигляді. При цьому паперові копії цих документів фахівці не вимагатимуть.
6. Для визначення можливостей працевлаштування, ступеню мотивації людини до пошуку роботи, проводять профілювання як осіб, що шукають роботу (за потреби), так і зареєстрованих безробітних. За результатами такої оцінки для зареєстрованих безробітних складають індивідуальний план працевлаштування. Відмова від його підписання є підставою для припинення статусу.
7. За сприянням у працевлаштуванні людина звертається до будь-якого центру зайнятості, зручного для її відвідування, незалежно від зареєстрованого місця проживання (перебування). Виключення – для внутрішньо переміщених осіб. Вони можуть зареєструватися як безробітні лише у центрі зайнятості за місцем реєстрації як ВПО.
8. Порядок доповнили підставами:
- для відмови у наданні статусу:
- відмова від складання та підписання індивідуального плану працевлаштування;
- подання особою заяви про надання статусу раніше строків, встановлених Порядком.
- для припинення реєстрації:
- друга відмова під час воєнного стану від громадських та інших робіт тимчасового характеру (у разі відсутності підходящої роботи);
- встановлення факту невиконання завдань індивідуального плану працевлаштування відповідно до визначених критеріїв без поважних причин (з дня встановлення такого факту);
- у разі порушення умов перетину кордону України.
9. Процедуру перереєстрації безробітних доповнили новими умовами:
- перереєстрацію безробітного здійснюють з дня подання відповідної заяви за умови подання/пред’явлення документів та відомостей, визначених у пунктах 18-20 Порядку;
- у разі наявності рішення про повернення суми матеріального забезпечення та вартості соцпослуг, наступна перереєстрація або чергова реєстрація безробітного можлива лише за умови повернення коштів та не раніше ніж через 90 к. дн. з дня припинення попередньої реєстрації.
Урядовці запропонували компенсувати витрати на допоміжні засоби, які підприємства закуповують, щоб облаштовувати робочі місця для новоприйнятих працівників з інвалідністю. Хто з роботодавців може отримати компенсацію, на яких умовах і які документи підготувати, пояснює експерт