Законодавець узявся спростити процедуру державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців, запровадивши заявницький принцип такої реєстрації, замість установленого сьогодні принципу мовчазної згоди.
Це пов’язано з тим, що фізична особа, яка припиняє свою підприємницьку діяльність, на відміну від юридичної особи, яка ліквідується, нікуди не зникає. А тому фізична особа і після припинення підприємницької діяльності повинна продовжувати відповідати за своїми боргами, і обсяг такої відповідальності жодним чином не має змінюватися.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Крім того, змінами до одного дня скорочено строк самого припинення та зменшено перелік документів, які необхідно подавати держреєстратору для вчинення реєстраційної дії, щодо припинення фізичної особи — підприємця.
Так, якщо діяльність підприємця припинено за власним рішенням, він має подати відповідну реєстраційну картку, а у разі припинення за рішенням суду — рішення суду та відповідна реєстраційна картка (картка оформлюється державним реєстратором).
Нагадаємо, що наразі припинення підприємницької діяльності фізосіб-підприємців здійснюється в кілька послідовних етапів:
- внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців запису про рішення фізичної особи — підприємця щодо припинення підприємницької діяльності;
- перевірка органами контролю та розрахунки за наслідками перевірки;
- внесення запису про проведення державної реєстрації припинення (не раніше закінчення строку пред’явлення вимог кредиторів та за відсутності заперечень з боку органів контролю).
Закон набере чинності через місяць з дня його опублікування.