Робоча ситуація дня: Видали аванс на відрядження готівковою інвалютою, а витрачалась безготівкова: чи повертати готівку в банк

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Працівник отримав аванс на закордонне відрядження готівковою інвалютою. Проте під час відрядження користувався власною банківською карткою. Чи потрібно йому (та, відповідно, підприємству) повертати готівкову інвалюту до банку? Чи потрібно слідкувати за цільовим призначенням використання коштів?

Працівник отримав аванс на закордонне відрядження готівковою інвалютою. Проте під час відрядження користувався власною банківською карткою. Чи потрібно йому (та, відповідно, підприємству) повертати готівкову інвалюту до банку? Чи потрібно слідкувати за цільовим призначенням використання коштів?

Вважаємо, що краще повернути невикористану готівкову інвалюту до банку. І ось чому.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Невикористана готівкова іноземна валюта, отримана підприємством з інвалютного рахунку для забезпечення витрат на закордонне відрядження має бути повернута банку протягом п’яти банківських днів з часу її оприбуткування до каси (п. 8.4 Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління НБУ від 30.05.2007 № 200; далі — Правила № 200).

Згідно з абзацом 4 пункту 1.3 Порядку № 200 готівкова іноземна валюта — це іноземні грошові знаки у вигляді банкнот і монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави.

Тож, якщо працівник отримав кошти готівкою, а у відряджені розраховувався безготівково (про що може бути видно із підтвердних документів), то повернути має інвалютну готівку. Скоріш за все, що саме такого підходу дотримуватимуться податківці. І тому, щоб запобігти зайвим суперечкам із податківцями краще здати невикористану готівкову інвалюту до банку.

Для цього працівник має відзвітуватись за двома авансовими звітами: в одному відобразить використання готівкової інвалюти, у другому — безготівкові розрахунки. Отриману готівку він поверне до каси підприємства, а підприємство відповідно — здасть в банк.

Зверніть увагу! Відповідно до пункту 2.5 Порядку № 200 відшкодування працівнику-резиденту, який перебував у відрядженні за кордоном, витрат власних коштів в іноземній валюті здійснюється відповідно до законодавства України у валюті України за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Нацбанком на день виплати зазначених коштів.

Пунктом 8.14 Порядку № 200 передбачено, що готівкова іноземна валюта, отримана підприємствами з власних поточних рахунків в іноземній валюті, використовується виключно на цілі, на які вона отримана.

До того ж заборонено використовувати у відрядженні готівкову інвалюту на придбання товарно-матеріальних цінностей для господарських потреб підприємства. Адже розрахунки між резидентами та нерезидентами в інвалюті проводяться тільки через банки (ст. 7 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-93). Тож потрібно перевіряти, щоб працівник використовував готівку на цілі, зазначені у розрахунку витрат, що подавався до банківської установи при отриманні готівки на відрядження.

Надалі, щоб уникнути подібних ситуацій, порадьте працівникам, які отримали готівкову інвалюту, використовувати саме її. Буде менше клопоту і працівнику (не потрібно складати два авансові звіти), і бухгалтеру (не потрібно здавати кошти в банк).

Зверніть увагу! Працівника можна забезпечити кошами у відрядженні надавши йому корпоративну картку.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова декларація з транспортного податку 2025

Придбали вартісний автомобіль класу «люкс»? Тоді готуйтеся подавати декларацію з транспортного податку. Хто подає, який граничний термін подання податкової декларації з транспортного податку у 2025 році, як заповнити декларації — розповість експерт
18616

Статутний капітал підприємства: поняття, бухгалтерський облік та оподаткування

Статутний капітал — це вартість внесків засновників підприємства. У консультації детально розглянемо поняття статутного капіталу, обмеження щодо його розміру, оподаткування внесків до статутного капіталу, бухгалтерський облік статутного капіталу, зокрема операцій з формування, збільшення та зменшення статутного капіталу
189164

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
190171

Місячна зарплатна звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору 2025

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який із них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в чинній формі Податкового розрахунку, який з січня 2025 року став щомісячним
749419

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді