Підприємство має накопичений нерозподілений прибуток на рахунку 44. Власник бажає спрямувати цей прибуток на будівництво складу матеріалів. Як відобразити дану операцію в обліку? Чи може підприємство придбавати товари, послуги, основні засоби за рахунок чистого прибутку?
Насамперед зауважимо, що придбання підприємством товарів, послуг, основних засобів у межах його фінансово-господарської діяльності здійснюється за рахунок коштів підприємства.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Тому не слід плутати наявність вільних оборотних коштів та нерозподіленого прибутку.
Створення фонду розвитку виробництва
Водночас власник (власники) суб’єкта господарювання або уповноважений ним орган мають право визначати порядок використання прибутку (доходу) відповідно до законодавства та установчих документів (ч. 3 ст. 142 Господарського кодексу України).
Підприємства розподіляють прибуток, що залишається у їх розпорядженні, за напрямами використання на власний розсуд. У процесі розподілу чистого прибутку формуються грошові фонди цільового призначення, зокрема, фонд коштів, які спрямовуються на розвиток та вдосконалення виробництва.
Тобто підприємство може спрямувати частину прибутку, яка залишається в його розпорядженні після сплати податку на прибуток, виплати дивідендів, на будівництво складу матеріалів.
Однак це можливо за умови, що статутом підприємства передбачено створення відповідного джерела використання прибутку (фонд розвитку виробництва, резервного капіталу тощо). Крім того, має бути письмове рішення загальних зборів засновників (учасників) господарського товариства щодо спрямування коштів фонду розвитку виробництва на будівництво господарського об’єкту.
Облік капітальних інвестицій
Для узагальнення інформації про стан та рух резервного капіталу підприємства, створеного відповідно до чинного законодавства та установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку, призначено рахунок 43 «Резервний капітал» (Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11 1999 № 291; далі — Інструкція № 291).
На жаль, Інструкцією № 291 не передбачено відповідного субрахунку, на якому слід відображати рух коштів фонду розвитку виробництва.
Для відображення спрямування частини чистого прибутку на розвиток виробництва державними та комунальними підприємствами дозволяється використовувати субрахунок 426 «Фонди спеціального призначення» (Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об’єктами державної, комунальної власності, затверджене наказом МФУ від 19.12.2006 № 1213).
Оскільки зазначене Положення грунтується на рахунках бухобліку, передбачених Інструкцією № 291, на нашу думку, комерційні підприємства теж можуть використовувати субрахунок 426.
Актуальним для даного випадку є роз’яснення Мінфіну, надане листом від 13.08.2012 № 31-08410-07-10/19890.
У цьому листі Мінфін пропонує:
- спрямування частини чистого прибутку на розвиток виробництва відображати за дебетом субрахунка 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» і кредитом субрахунка 426 (субрахунок 4261 «Фонд розвитку виробництва»);
- здійснені за рахунок цього фонду капітальні інвестиції (придбання, створення, модернізація, модифікація, реконструкція, добудова, дообладнання тощо необоротних активів) відображати за дебетом субрахунка 4261 і кредитом субрахунка 4262 «Використання фонду розвитку виробництва».
Будівництво об’єкта основних засобів відображається в бухгалтерському обліку за загальними правилами.
Кореспонденція рахунків з будівництва об’єкта основних засобів наступна:
- Д-т 371 – К-т 311 — перераховано передоплату підрядній організації за послуги капітального будівництва складського приміщення;
- Д-т 641/пдв – К-т 644 — на підставі податкової накладної відображено податковий кредит;
- Д-т 151 – К-т 631 — на підставі Акта та Довідки (типові форми № КБ-2в та № КБ-3) підрядної організації витрати з будівництва без ПДВ відображено у складі капітальних інвестицій;
- Д-т 103 – К-т 151 — складське приміщення введено в експлуатацію;
- Д-т 644 – К-т 631 — списано раніше відображену суму податкового кредиту з ПДВ;
- Д-т 631 – К-т 371 — відображено залік заборгованостей.
Слід пам’ятати також, що підприємство у такому випадку не може відносити амортизаційні відрахування до складу податкових витрат. Адже витрати на будівництво складу матеріалів понесені за рахунок чистого прибутку підприємства.
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»