Запроваджується один із ефективних інструментів захисту прав учасників господарських товариств — похідний позов, що дасть змогу наблизити вітчизняну законодавчу базу до міжнародних стандартів.
Сутність механізму полягає в наданні права учасникам господарських товариств подавати позови в інтересах товариства для притягнення до відповідальності посадових осіб товариства за збитки, завдані незаконними діями або бездіяльністю посадових осіб. Разом із цим, право на подачу такого позову про відшкодування збитків має учасник (учасники) господарського товариства, які в сукупності володіють 5 і більше відсотками статутного капіталу товариства (також можна застосувати й до акціонерних товариств).
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
При цьому такі справи підлягають розгляду господарським судом за місцезнаходженням господарського товариства, зазначеного в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, і мають бути розглянуті в строк, що не перевищує три місяці з моменту подання позову.
Також передбачається, що інформація про такі справи підлягає розміщенню на офіційному сайті Вищого господарського суду України, включаючи всі процесуальні дії щодо провадження.
Введення інституту похідного позову в Україні як засобу захисту прав інвесторів може виконувати функцію додаткового контролю над діяльністю органів управління компанії, оскільки рішення, прийняті органами управління, можуть вплинути як на товариство в цілому, так і на вартість пайової участі інвесторів у такій компанії.