Облік реалізації товару в роздріб

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

ВАСУ визнав неправомірним застосування фінансових санкцій до підприємства за порушення ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації

ВАСУ, погодившись із судами попередніх інстанцій, визнав неправомірним застосування податковим органом фінансових санкцій до підприємства за порушення ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.

Зокрема, відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265) суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані:

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

  • вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації;
  • здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

У свою чергу, згідно із Законом № 265 до суб’єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше 10 нмдг. Тобто встановлена відповідальність настає тільки в тому випадку, коли облік товарів за місцем реалізації та зберігання не ведеться взагалі або ведеться з порушенням встановленого порядку. Причому законодавство не встановлює заборони і щодо внутрішнього обліку руху товарів зі складу до точки роздрібної торгівлі.

Як було з’ясовано судом, на підприємстві, що перевірялося, застосовувалась журнально-ордерна форма бухгалтерського обліку. Сутність цієї форми обліку полягає в застосуванні журналів-ордерів і допоміжних відомостей, які є основними обліковими реєстрами. Журнали-ордери побудовані так, що в них нагромаджуються і підсумовуються дані для перенесення їх до звітних форм.

Сам облік надходження товарів у підприємства роздрібної торгівлі полягає в тому, що товари в торгову мережу надходять на підставі договорів купівлі-продажу (угод, замовлень), що укладаються з постачальниками (оптовими торговими підприємствами чи безпосередньо з підприємствами-виробниками товарів).

При цьому порядок документального оформлення та обліку надходження товарів у підприємства торгівлі (роздрібної, оптової) залежить від місця приймання товарів (складу постачальника чи роздрібного підприємства), виду поставки (в тарі або без тари), способу доставки та інших чинників.

Облік товарів у підприємствах торгівлі ведуть за місцями зберігання та матеріально відповідальними особами в грошовому вимірнику за продажними (роздрібними) цінами.

Бухгалтерією на кожну матеріально відповідальну особу відкривається особовий рахунок, у якому на підставі прибутково-видаткових документів здійснюються записи про надходження, видаток, залишок товарів на звітну дату. Матеріально відповідальні особи в установлені строки подають до бухгалтерії товарні звіти (з доданими прибутково-видатковими документами), які після перевірки служать підставою для облікових записів.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова декларація з транспортного податку 2025

Придбали вартісний автомобіль класу «люкс»? Тоді готуйтеся подавати декларацію з транспортного податку. Хто подає, який граничний термін подання податкової декларації з транспортного податку у 2025 році, як заповнити декларації — розповість експерт
18621

Статутний капітал підприємства: поняття, бухгалтерський облік та оподаткування

Статутний капітал — це вартість внесків засновників підприємства. У консультації детально розглянемо поняття статутного капіталу, обмеження щодо його розміру, оподаткування внесків до статутного капіталу, бухгалтерський облік статутного капіталу, зокрема операцій з формування, збільшення та зменшення статутного капіталу
189234

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
190211

Місячна зарплатна звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору 2025

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який із них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в чинній формі Податкового розрахунку, який з січня 2025 року став щомісячним
749573

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді