ДПС підбила підсумки декларування контрольованих операцій за 2022 рік

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

За результатами 2022 звітного року надійшло 2 292 звіти про контрольовані операції (КО). Задекларована платниками сума КО становить 2,2 трлн грн, яка є меншою, ніж за 2021 рік на 1,5 трлн грн

Банк проведень: облік штрафів, пені, неустойки

ДПС звертає увагу, що значно скоротилися обсяги КО з товарними позиціями — на понад 30 % (з 1,69 трлн грн до 1,14 трлн грн).

Порівняно з попередніми роками після затвердження Порядків встановлення відповідності умов контрольованої операції щодо сировинних товарів принципу «витягнутої руки», що затвердив Мінфін наказом від 18.01.2022 № 19 (діє з 01.01.2023), частка застосування платниками методу порівняльної неконтрольованої ціни в цілях трансфертного ціноутворення (далі — ТЦ) для операцій з товарами (у т. ч. з сировинними) збільшилась на 5%.

В основному КО здійснювали із нерезидентами, які зареєстровані в Швейцарській Конфедерації (22%), Республіці Австрія (16%), Французькій Республіці (7%), Королівстві Нідерланди (6%), Федеративній Республіці Німеччина та США (по 5%).

Значну питому вагу в загальному обсязі КО займають операції з товарами — 52% (у тому числі з сировинними — 19%) та банківські послуги — 29%. Інші категорії операцій мають значно меншу частку. Зокрема, послуги — 9%, фінпослуги — 7%, операції з цінними паперами — 2% та інші — 1%.

Крім того, відповідно до вимог підпункту 39.4.2 Податкового кодексу України (ПК) платники, які у звітному 2022 році здійснювали КО та входять до міжнародної групи компаній, були зобов’язані разом із звітом про КО подати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі — Повідомлення).

Станом на 03.10.2023 Повідомлення подали 2 022 платника. Основними державами (територіями) податкового резиденства материнських компаній міжнародної групи компаній є Республіка Кіпр — 22%, Федеративна Республіка Німеччина — 9%, Сполучені Штати Америки — 9%, Французька Республіка — 5%, Швейцарська Конфедерація, Україна, Республіка Австрія — по 4%, Нідерланди та Велика Британія — по 3% та інші країни світу — 37%.

2022 рік — це перший звітний період, починаючи з 2020 року, коли Повідомлення мали подати лише ті платники, які є учасниками міжнародної групи компаній та здійснювали госпоперації, що підпадають під критерії контрольованих.

Також платники, користуючись нормами пункту 50.1 ПК, а саме: відсутністю застосування штрафних санкцій за подання не пізніше 1 жовтня року наступного за звітним уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань, подали Додатки ТЦ за 2022 звітний рік на суму 3,6 млрд грн, що становить понад 60% від загальної суми коригувань, проведених в 2023 році (5,8 млрд грн).

Відповідно до чинних норм законодавства тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такого платника звільняють від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПК, та пені (пп. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

Отже, під час дії воєнного стану законодавчо передбачили «пом’якшуючу» відповідальність у разі самостійного встановлення невідповідності умов КО принципу «витягнутої руки» та проведення без застосування штрафних санкцій та пені відповідних коригувань після 1 жовтня року, наступного за звітним.

ДПС радить платниками переглянути умови КО щодо їх відповідності принципу «витягнутої руки» та добровільно сплатити податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств до початку проведення перевірок з питань ТЦ.

За інформацією ДПС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: як заповнити і коли подати

1 червня — дедлайн подання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку. У цій консультації знайдете все, на що треба зважити, аби не втратити правових та податкових преференцій
42

Як відобразити в обліку та оподаткувати спецодяг

Безплатно забезпечити працівника спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) на роботі — це обов’язок роботодавця. Правильно відобразити це в обліку — обов’язок бухгалтера. У консультації — як придбати та оформити ЗІЗ, як їх облікувати і списати з різними варіантами оподаткування
65195

Малоцінні необоротні матеріальні активи: відображаємо в обліку

Малоцінні, але необхідні, особливо в офісі. Хто відмовиться в спеку від кондиціонера чи в холод від обігрівача? Принтери, сканери, ксерокси, меблі, кондиціонери — більшість офісного обладнання належить до малоцінних необоротних матеріальних активів. Сьогодні про основні нюанси обліку малоцінних необоротних матеріальних активів
275278

Малоцінні швидкозношувані предмети (МШП)

Малоцінний в обліку не означає не потрібний у господарстві. Без цих дрібниць взагалі може зупинитися виробничий процес, оскільки без спецодягу та інструментів робітники не будуть працювати. Такі об’єкти, як правило, відображаються в обліку як малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). У консультації — про визначення, облік та списання МШП
311318

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді