🔊 Штрафи за відсутність або незастосування РРО
Нагадуємо, що обов'язок для торговців забезпечувати можливість розрахунків за товари/послуги за допомогою безготівкових розрахунків (у тому числі електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) визначили пунктом 1 постанови КМУ від 29.07.2022 № 894 (далі — Постанова № 894).
Положення постанови № 894 не містять будь-яких параметрів для визначення мінімальної кількості пристроїв чи місць, де мають забезпечуватися вимоги Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-IX (далі — Закон № 1591) у частині здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги).
Цю ситуацію вже використовують недобросовісні госпсуб’єкти, які у торговому залі розмізстили два і більше місць розрахунків як стимулювання покупців до здійснення розрахунків готівкою, шляхом обмеження кількості місць із можливістю здійснення розрахунків за допомогою електронних платіжних засобів.
Зазначене досягатиметься великими рітейлами шляхом забезпечення у своїх супермаркетах можливості здійснення безготівкових розрахунків за допомогою електронних платіжних засобів лише в одному чи двох місцях із продажем товарів рештою кас лише за готівку.
Такий підхід створює великі черги для покупців, які виявляють бажання розрахуватися за допомогою електронних платіжних засобів, зумовлює незручності для них і змушує розраховуватися готівкою, щоб пришвидшити процес купівлі товарів (послуг).
Із системного аналізу положень Закону № 1591 та постанови № 894 вбачають, що такий підхід є законним, проте не відповідає суті та меті, закладеній законодавцем в ідею популяризації безготівкових розрахунків в Україні.
Розробленим проєктом пропонують:
- обмежити дію норм постанови № 894 у сфері оптової торгівлі;
- встановити співвідношення мінімальної кількості місць проведення розрахунків, де торговців зобов’яжуть забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги), до загальної кількості місць розрахунків у господиниці (у т. ч. за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв).
Змінами доповнюють новим абзацом підпункт 4 пункту 1 постанови № 894.
Так, визначають, що в разі, якщо у господиниці облаштовано два місця для здійснення розрахунків за товари (послуги), кількість місць, де торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги), у тому числі за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв, має становити не менше ніж 50% від загальної кількості місць проведення розрахунків у такій господарській одиниці.
Водночас, якщо кількість місць для здійснення розрахунків у господарській одиниці становить більше двох, кількість місць, де торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків, має становити не менше двох третіх від загальної кількості таких місць для здійснення розрахунків.
Крім того, проєктом визначають, що вимоги щодо встановлення POS-терміналів не поширюватимуть на торговців, які провадять госпдіяльність на територіях, на яких ведуть (велися) бойові дії або ТОТ, перелік яких затвердило Мінреінтеграції та упродовж трьох місяців після припинення ведення бойових дій або тимчасової окупації цих територій.
У разі прийняття постанова набере чинності з дня її опублікування.
Відповідь на запитання «Коли використовувати РРО у разі інтернет-торгівлі?» залежить від способів, у які доставляють товар, і варіантів його оплати. Експерт проаналізувала свіже роз’яснення ДПС і доповнила своїми поясненнями