Підтвердження факту здійснення операції сторонами договору

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Для отримання права на податковий кредит з ПДВ при придбанні товару платник ПДВ повинен мати податкові накладні, видані на реально отриманий товар, призначений для використання у власній господарській діяльності

Для отримання права на податковий кредит з ПДВ при придбанні товару (робіт, послуг) платник ПДВ повинен мати податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у власній господарській діяльності.

При цьому будь-які документи (у т. ч. договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

Тобто для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Такого висновку дійшов ВАСУ, відхиливши касаційну скаргу податкового органу.

На підтвердження цього суд зазначив, що підприємством-позивачем виконані всі умови, передбачені Податковим кодексом України (ПК), які надають йому правові підстави для нарахування податкового кредиту. Зокрема, факт виконання сторонами договірних зобов’язань підтверджено відповідними рахунком-фактурою, видатковою накладною, податковою накладною та платіжними дорученнями.

Оформлені ж сторонами договору купівлі-продажу первинні документи відповідають вимогами частини 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, а податкова накладна — вимогам пункту 201.1 ПК.

Висновки податкового органу щодо нікчемності правочину з урахуванням всіх обставин справи та вимог діючого на час спірних правовідносин законодавства взагалі не було прийнято до уваги.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 01.07.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
15169

Як відбувається дисконтування кредитів та позик

Вимога дисконтувати довгострокову заборгованість у національних стандартах бухгалтерського обліку з’явилася порівняно недавно й питань викликає чимало. Одне з них ― чи треба дисконтувати довгострокову заборгованість за кредитами і позиками, якщо за ними нараховуються проценти позичальнику? У консультації розглянемо питання дисконтування банківських кредитів і відсоткових позик
38855

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12059

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді