Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: що необхідно знати

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

З інфографіки податківців дізнайтесь, як нараховувати податок на нерухоме майно та хто і в якому розмірі встановлює ставки податку

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: що необхідно знати

Базою оподаткування податком на нерухоме майно є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток, яка перебуває у власності фізичних та юридичних осіб (пп. 266.3.1 Податкового кодексу України; далі — ПК).

Базу оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізосіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника, зокрема документів на право власності (пп. 266.3.2 ПК).

База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юросіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт (пп. 266.3.3 ПК).

Розмір ставки податку на нерухоме майно встановлюють за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за один кв. м бази оподаткування (пп. 266.5.1 ПК).

Тобто для обрахування розміру податку на нерухомість загальна плаща об’єкта на нерухомість множиться на ставку податку.

У 2024 році податок нараховують за звітний 2023 рік, тобто ставку потрібно розраховувати з урахуванням мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня 2023 року. На зазначену дату вона становила 6 700 грн. Виходячи з цього, ставка за квадратний метр не може бути більшою за 100,5 грн (6 700 × 1,5%).

До прикладу кожен власник нерухомості за допомогою онлайн-калькулятора може самостійно розрахувати, скільки податку доведеться заплатити.

Якщо у громадянина є право власності на об'єкт нерухомості, загальна площа якого перевищує 300 кв. м (для квартири) та 500 кв. м (для будинку), суму податку збільшують на 25 тис. грн на рік.

За інформацією ДПС у Полтавській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Туристичний збір в Україні: за якими правилами сплачувати

За якою ставкою справляти туристичний збір 2025, чи подавати декларацію, якщо діяльність не проводилася, які документи підтверджують звільнення від сплати туристичного збору, чи може туристичний збір сплатити туроператор, як бути з туристичним збором платнику єдиного податку — в огляді
56720

Транспортний податок 2025: хто, коли, скільки

Якщо підприємство придбало автомобіль, який є втіленням високих технологій, розкоші та комфорту, то може постати питання про сплату транспортного податку. У цьому огляді — які автомобілі підлягають оподаткуванню, а також про розмір, правила нарахування та терміни сплати транспортного податку
79240

Податкова декларація з транспортного податку 2025

Придбали вартісний автомобіль класу «люкс»? Тоді готуйтеся подавати декларацію з транспортного податку. Хто подає, який граничний термін подання податкової декларації з транспортного податку у 2025 році, як заповнити декларації — розповість експерт
19720

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді