Найважливіше, що слід знати платникам єдиного соціального внеску

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 введена норма обов’язкової сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування всіма суб’єктами господарювання

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 введена норма обов’язкової сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) всіма суб’єктами господарювання. ЄСВ — єдиний платіж, який розподіляється між Фондами соціального та пенсійного забезпечення.

З 1 жовтня 2013 року адміністрування ЄСВ здійснює Міністерство доходів і зборів України.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

ЄСВ справляється у вигляді нарахувань на фонд заробітної плати та проведення утримань із заробітної плати працюючих громадян.

Роботодавці (юридичні особи, фізичні особи — підприємці та самозайняті особи, які використовують працю найманих працівників) — нараховують ЄСВ у відсотках до фонду заробітної плати відповідно до визначеного Фондом соціального страхування від нещасного випадку класу професійного ризику виробництва. Кількість класів професійних ризиків становить 67, сплата по першому класу проводиться за ставкою 36,76%, сплата по 67-му — в розмірі 49,7%. Якщо роботодавець працює за різними напрямами видів діяльності, то клас професійного ризику визначать згідно з основним видом економічної діяльності.

На виплати за цивільно-правовими договорами з працівниками відсоток ЄСВ становить 34,7%, для бюджетних організацій та установ — 36,3%.

Крім того, роботодавці здійснюють із заробітної плати найманих працівників утримання ЄСВ, розмір яких на сьогоднішній день становить 3,6% (1,0% направляється до фонду страхування тимчасової непрацездатності, 0,6% — фонду страхування по безробіттю, 2,0% — в Пенсійний фонд).

Вищезазначені страхувальники зобов’язані під час кожної виплати заробітної плати сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ у розмірі не менше 1/3 суми коштів. За підсумками звітного місяця проводиться перерахунок сплачених авансом сум, і сума недоплати ЄСВ від нарахованої зарплати за звітний місяць сплачується не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним (крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця), незалежно від того, чи здійснювалась виплата зарплати та інших нарахувань. Звіт з ЄСВ до органів доходів і зборів подається такими платниками щомісячно протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного місяця.

Якщо юридична особа не провадить господарську діяльність, не має найманих працівників, відповідно не нараховує заробітну плату та ЄСВ, то звіт про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів нею не подається. Тобто звіт з прочерками подавати не потрібно.

Фізичні особи — підприємці на загальній системі оподаткування (без найманих працівників) та самозайняті особи (фізичні особи, які здійснюють наукову, художню, викладацьку, медичну, літературну, юридичну, в т. ч. адвокатську та нотаріальну, діяльність) нараховують ЄСВ за ставкою 34,7% від доходу (прибутку), який отримано від підприємницької діяльності, але розмір ЄСВ за місяць не може бути меншим мінімального страхового внеску. Мінімальний розмір страхового внеску для підприємців з січня по листопад 2013 року становить 398,01 грн. (1147 грн. × 34,7%), а в грудні 2013 року — 422,65 грн. (1218 грн. × 34,7%). Якщо дохід нульовий, то ЄСВ за цей місяць не нараховується. Такі платники сплачують єдиний внесок протягом року до 15 березня, 15 травня, 15 серпня та 15 листопада у вигляді авансових платежів у розмірі 25% від нарахованої річної суми єдиного внеску, обчисленої від суми доходу, за якою розраховуються авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб. Доплата за результатами річного звіту з ЄСВ сплачується фізичними особами — підприємцями до 10 лютого наступного року, самозайнятими особами — до 1 травня наступного року. У ці ж терміни подається до органів доходів і зборів річний звіт з ЄСВ.

Фізичні особи — підприємці на єдиному податку (які працюють без найманих працівників) нараховують ЄСВ в розмірі 34,7% від мінімальної заробітної плати з розрахунку на місяць (з січня по листопад 2013 року — 398,01 грн., в грудні 2013 року — 422,65 грн.) та сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Звіт з ЄСВ до органів доходів і зборів такими платниками подається до 10 лютого наступного року. Підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12037

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52419

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34023

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді