Документальні перевірки суб’єктів господарювання підрозділи ДПС здійснюють відповідно до вимог Податкового кодексу України (ПК) та інших нормативно-правових актів, які регламентують діяльність контролюючих органів.
За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, застосовують такі види юридичної відповідальності: фінансову, адміністративну та кримінальну (ст. 111 ПК).
Кримінальним правопорушенням є передбачене Кримінальним кодексом України (далі — КК) суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення (ст. 31 КК).
Зокрема, привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем та/або умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних, великих та особливо великих розмірах (ст. 191 та 212 КК).
У статті — добірка з 10 відповідей на запитання, що бухгалтери ставлять найчастіше під час або перед візитом ДПС. Прочитайте, щоб бути готовими, а не здивованими!
Отже, якщо за наслідками перевірки зменшили ПДВ до відшкодування або виявили порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за якими сума завданої державі шкоди або замаху на заподіяння шкоди є достатньою для притягнення до кримінальної відповідальності, орган ДПС письмово повідомляє відповідне територіальне управління Бюро економічної безпеки України за основним місцем обліку платника на дату такого повідомлення і передає матеріали перевірки для прийняття рішення згідно з положеннями статтей 214, 216 Кримінального процесуального кодексу України.