Внесено зміни до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення, які передбачають здійснення контролю за відповідності цін в операціях між пов’язаними особами рівню ринкових цін та при зовнішньоекономічних операціях з резидентами країн з низьким рівнем оподаткування.
Зокрема, контроль за трансферним ціноутворенням здійснюватися під час проведення операцій, сукупний обсяг яких з кожним контрагентом становить більше 50 млн. грн. на рік:
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
- між пов’язаними особами (викладено в новій редакції їх поняття та розподіл);
- між особами, хоча б одна з яких зареєстрована у державі (території), в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсотків нижче, ніж в Україні.
Визначення ціни з метою оподаткування доходів (прибутку, виручки) платників податків, що є сторонами контрольованої операції, здійснюється одним із таких методів: порівняльна неконтрольована ціна (аналоги продажу); ціна перепродажу; «витрати плюс»; чистий прибуток; розподілення прибутку. Крім цього, у новій редакції розтлумачено, що вважається звичайною ціною залежно від здійснення тої чи іншої операції.
Для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік. Платники податків разом з річною декларацією податку на прибуток будуть подавати звіт про проведені ними протягом року контрольовані операції. Зокрема, перший звіт за 2013 рік повинен бути поданий не пізніше 01.05.2014.
Сам контроль здійснюється переважно в електронній формі, а додаткові перевірки можуть бути організовані лише у разі виявлення та підтвердження значних цінових невідповідностей.
Тривалість перевірки контрольованих операцій не повинна перевищувати шести місяців.
Щоб не допустити порушень в частині ціноутворення та ухилення від сплати податків, законодавець передбачив також підписання угоди суб’єктом підприємництва з податковими органами щодо ціни та умов торгівлі з різних операцій. Водночас для бізнесу встановлено обов’язок подавати на вимогу податкових органів та на підставі таких контрольованих угод відповідну документацію з описом угоди, контрагентів, аналізом ризиків та обгрунтуванням вибору того чи іншого рівня цін.
Доповнено також норми щодо відповідальності за порушення вимог трансфертного ціноутворення, зокрема стягуватимуться штрафи у розмірі:
- 5% від суми усіх контрольованих угод за ненадання звіту про трансферне ціноутворення;
- 100 мінімальних зарплат за ненадання платниками податків первинної документації та обгрунтування на запит податкових органів.
Однак визначено, що штрафні санкції за порушення норм статті 39 ПК, вчинені у період з 01.09.2013 по 01.09.2014, застосовуються у розмірі 1 гривні за кожне порушення.
Нові правила трансфертного ціноутворення наберуть чинності з 01.09.2013.