Нові правила сплати акцизного податку для виробників спирту: роз’яснення від ДПС

Першим податковим (звітним) періодом, за яким слід розраховувати гарантоване податкове зобов’язання з акцизного податку — квітень 2025 року

Нові правила сплати акцизного податку для виробників спирту: роз’яснення від ДПС

Нагадуємо, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування акцизним податком спирту етилового та біоетанолу» від 09.10.2024 № 4014-ІХ (далі — Закон № 4014) внесли зміни до Податкового кодексу України та Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX, в частині встановлення окремих особливостей обчислення акцизного податку виробниками спирту етилового та біоетанолу.

Пунктом 1 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4014 визначили, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з першого числа четвертого місяця, наступного за місяцем його опублікування.

Закон № 4014 опублікували в газеті «Голос України» від 31.12.2024 № 200.

Отже, Закон № 4014 набрав чинності 01.01.2025 та вводиться в дію з 1-го квітня 2025 року.

Законом № 4014 запроваджують для виробників спирту етилового та біоетанолу обов’язок визначати податкові зобов’язання з акцизного податку з урахуванням гарантованого податкового зобов’язання (далі — ГПЗ) з акцизного податку. Під ГПЗ розуміють величину податкового зобов’язання з акцизного податку, яку розраховують виходячи з:

  • максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу;
  • кількості днів звітного періоду, протягом якого обладнання працювало;
  • залишків спирту етилового та біоетанолу на початок та кінець звітного періоду;
  • обсягів реалізації спирту етилового та біоетанолу протягом звітного періоду, в тому числі тих, які не підлягали оподаткуванню акцизним податком.

Окрім цього, передбачають й порядок визначення максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу та порядок обчислення ГПЗ з акцизного податку.

Під максимальною продуктивністю обладнання виробництва спирту етилового, біоетанолу розуміють максимальний обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, який може бути вироблений за добу на обладнанні, що забезпечує повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, біоетанолу.

Вимоги щодо визначення ГПЗ з акцизного податку за податковий (звітний) період не поширюють на госпсуб’єктів, які здійснюють виключно виробництво біоетанолу та мають відповідну ліцензію.

Першим податковим (звітним) періодом, за яким розраховують ГПЗ з акцизного податку, є календарний місяць, наступний за місяцем введення в дію Закону № 4014 (п. 2 розд. ІІ Закону № 4014).

Отже, першим податковим (звітним) періодом, за яким розраховується ГПЗ з акцизного податку, є квітень 2025 року. Декларацію з акцизного податку подаємо до 20 травня 2025 року включно.

За інформацією ДПС


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Історичне збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д ухвалила ВРУ. Розглянемо, що для платників податків наразі відомо
2675

Ставки акцизного податку на пальне, акцизний склад, проміжні продукти: вересневі зміни

Тримайте інформацію про ставки акцизного податку на пальне, що діють із 1 вересня, та новий критерій, коли не виникає акцизний склад. Про всі нововведення за Законом № 3878 читайте в огляді експерта
877

Акцизний податок 2024

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану – у цьому огляді
97239

Підакцизні товари в Україні 2024

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2024 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
58698

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді