Нестандартна тривалість робочого часу: чи є порушенням
Організація для окремої категорії працівників хоче ввести такий режим роботи: з понеділка по четвер — з 09:00 до 17:45 (робота — 8 год. 15 хв. і 30 хв. перерва), п’ятниця — з 09:00 до 16:30 (7 год. роботи, 30 хв. перерва). Федерація професійних спілок України роз’яснила, як розрахувати норму тривалості робочого часу.
Головною умовою дотримання норми тривалості робочого часу є дотримання тривалості 40 годин на тиждень, як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні (ст. 50 Кодексу законів про працю України).
Так, у багатьох організаціях застосовують, наприклад, обідню перерву тривалістю 45 хв. Робочий день у такому випадку з понеділка по четвер дорівнює 8 год. 15 хв. Проте у п’ятницю це дає можливість встановити робочий день тривалістю 7 годин. Норма тривалості робочого часу при цьому за тиждень дорівнює 8 годинам.
Місячну тривалість робочого часу розраховують, виходячи з розрахунку 40-годинного робочого тижня. Але для підприємств з шестиденним і п’ятиденним робочим тижнем вона буде відрізнятися тривалістю, хоча це не вважатимуть понаднормовою працею.
Отже, у заданому випадку ФПУ рекомендує розраховувати норму тривалості робочого часу на місяць, виходячи з вашого режиму роботи організації і норми 40 годин на тиждень.
У табелі слід зазначати «8-15» або «7» (пт).
Оплата праці в умовах повітряних тривог і відключення світла
Що стосується оплати:
- Якщо працівникам встановили місячні оклади, то не має значення, скільки часу вони працюють на день: 8 год. 15 хв чи 7 год. При відпрацюванні повної норми тривалості робочого часу за місяць вони отримають місячний оклад, а в разі відсутності деякий час — пропорційно відпрацьованому часу.
- Якщо ж у працівників погодинна оплата праці, то заробітну плату нараховуйте пропорційно відпрацьованому часу.
Графік і режим роботи необіхідно відобразити в Правилах внутрішнього трудового розпорядку.