Нестандартна тривалість робочого часу: чи є порушенням

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
У жодному нормативно-правовому акті не зазначили, що тривалість роботи на день має дорівнювати саме 8 годинам

Нестандартна тривалість робочого часу: чи є порушенням

Організація для окремої категорії працівників хоче ввести такий режим роботи: з понеділка по четвер — з 09:00 до 17:45 (робота — 8 год. 15 хв. і 30 хв. перерва), п’ятниця — з 09:00 до 16:30 (7 год. роботи, 30 хв. перерва). Федерація професійних спілок України роз’яснила, як розрахувати норму тривалості робочого часу.

Головною умовою дотримання норми тривалості робочого часу є дотримання тривалості 40 годин на тиждень, як при п’ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні (ст. 50 Кодексу законів про працю України).

Так, у багатьох організаціях застосовують, наприклад, обідню перерву тривалістю 45 хв. Робочий день у такому випадку з понеділка по четвер дорівнює 8 год. 15 хв. Проте у п’ятницю це дає можливість встановити робочий день тривалістю 7 годин. Норма тривалості робочого часу при цьому за тиждень дорівнює 8 годинам.

Місячну тривалість робочого часу розраховують, виходячи з розрахунку 40-годинного робочого тижня. Але для підприємств з шестиденним і п’ятиденним робочим тижнем вона буде відрізнятися тривалістю, хоча це не вважатимуть понаднормовою працею.

Отже, у заданому випадку ФПУ рекомендує розраховувати норму тривалості робочого часу на місяць, виходячи з вашого режиму роботи організації і норми 40 годин на тиждень.

У табелі слід зазначати «8-15» або «7» (пт).

Оплата праці в умовах повітряних тривог і відключення світла

Що стосується оплати:

  1. Якщо працівникам встановили місячні оклади, то не має значення, скільки часу вони працюють на день: 8 год. 15 хв чи 7 год. При відпрацюванні повної норми тривалості робочого часу за місяць вони отримають місячний оклад, а в разі відсутності деякий час — пропорційно відпрацьованому часу.
  2. Якщо ж у працівників погодинна оплата праці, то заробітну плату нараховуйте пропорційно відпрацьованому часу.

Графік і режим роботи необіхідно відобразити в Правилах внутрішнього трудового розпорядку.

За інформацією ФПУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240842

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103668

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14072

Плата за землю 2025: ставки, пільги, розрахунок

Плата за землю стосується всіх, хто має зареєстровану на себе земельну ділянку чи орендує її у держави або місцевої громади. Звільнення від сплат цього податку чутливе до нюансів господарського використання землі. Про те, як нараховується земельний податок з фізосіб у 2025 році, у т.ч. й щодо тимчасово окупованих земель та територій бойових дій, — в огляді
113528

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді