Спрощена система оподаткування: залишитися, відмовитися чи перейти
Щоб обрати або перейти на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання (СГ) завчасно подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву. Цьогоріч це потрібно зробити не пізніше 17 березня, щоб стати платником єдиного податку з ІI кварталу 2025 року.
Заяву подає за своїм вибором платник податків, якщо інше не передбачає Податковий кодекс України (ПК), в один з таких способів:
1) особисто платник або уповноважена на це особа;
2) надсилає поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
3) засобами електронного зв’язку в електронній формі.
Упродовж двох робочих днів від дати надходження заяви податковий орган розглядає заяву та реєструє суб'єкта платником єдиного податку або надає відмову у реєстрації із зазначенням причини такої відмови. У ті ж самі терміни розглядають і заяву про перехід з групи на групу єдиного податку.
СГ може заявити про обрання спрощеної системи оподаткування під час державної реєстрації:
- створення юрособи або державної реєстрації ФОП;
- змін до відомостей про юрособу або про ФОП, що містяться в ЄДР.
ФОП, які до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася держреєстрація.
Зареєстровані в установленому законом порядку СГ (новостворені), які протягом 10 днів з дня держреєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.
СГ, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПК, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.
Разом із заявою подає Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.
СГ може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Якщо СГ протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення ФОП, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включає всю суму доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.
Щоб відмовитися від перебування на єдиному податку, потрібно також подати заяву не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року).
Платники єдиного податку можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подали заяву щодо відмови у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів. Саме 21 березня — останній день подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з ІI кварталу 2025 року.
Зверніть увагу, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої-третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1—298.1.4 ПК. Форму заяви затвердив наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308.