Належність будівлі до того чи іншого класу для цілей оподаткування необхідно підтвердити
Так, компанія без надання будь-яких документів запитує, чи має вона право на одночасне застосування пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі — Податок) у вигляді звільнення від сплати Податку в разі наявності у власності одразу декількох об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, які згідно з підпунктом 266.2.2 Податкового кодексу України (ПК) не є об’єктом оподаткування Податком за кожним із таких видів (категорій) об’єктів нерухомого майна. Наприклад:
- гуртожитки; житлова нерухомість непридатна для проживання;
- будівлі промисловості, віднесені до класу «Промислові та складські будівлі» (код 125) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023 (далі — Класифікатор), що використовуються за призначенням у господарській діяльності Компанії та не здаються нею в оренду, лізинг, позичку;
- будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Нежитлові сільськогосподарські будівлі (код 1271) Класифікатора, що використовуються за призначенням у господарській діяльності та не здаються в оренду, лізинг, позичку;
- інші об’єкти нерухомості.
Оскільки до звернення не надали документів, що підтверджують права власності Компанії на об’єкти нерухомого майна, та не надали інформації щодо характеристик об’єктів нерухомого майна, ДПС щодо викладеного питання роз’яснила загальні норми податкового законодавства.
Порядок нарахування та сплати Податку з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості врегулювали статтею 266 ПК.
Платниками Податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1 ПК).
Об’єктом оподаткування Податком є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 ПК).
Перелік винятків, кожен із яких визначає окремі категорії нерухомого майна, що не є об’єктами оподаткування міститься у підпункті 266.2.2 ПК (п.п. «а» — «л»). Проте в положеннях підпунктів «а» — «л» підпункту 266.2.2 ПК не йдеться про пільги.
Пільги зі сплати Податку визначили в положеннях пункту 266.4 ПК.
У межах податкового регулювання кожен об’єкт оподаткування розглядають окремо, з урахуванням функціонального призначення, фактичного використання та інших характеристик такого об’єкта. Класифікатор визначає належність об’єкта до певної категорії, що є підставою для ідентифікації його статусу як об’єкта оподаткування.
Належність будівлі до того чи іншого класу для цілей оподаткування необхідно підтвердити.
Отже, платник Податку має право до об’єкта оподаткування Податком застосовувати положення конкретного із підпунктів «а» — «л» підпункту 266.2.2 ПК, за умови що такий об’єкт нерухомості відноситься до відповідної категорій згідно з Класифікатором та відповідає умовам відповідного підпункту.
Податківці нагадали, що:
- індивідуальна податкова консультація (ІПК) має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надали таку консультацію (п. 52.2 ПК).
- ІПК діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надали ІПК.
За інформацією ДПС у Вінницькій області