Чи амортизувати безстрокову ліцензію

389
Автор
експерт з податкового обліку, Київ

Запитання

Підприємство отримало безстрокову ліцензію на продаж електроенергії. Як обліковувати її вартість: амортизувати чи одразу визнавати у витратах періоду?

Відповідь

Усю вартість ліцензії точно не можна визнавати у витратах у періоді її отримання. Водночас, амортизація можлива, якщо на свій розсуд визначите для такої ліцензії (нематеріального активу; НМА) строк корисного використання. Якщо ні, витрати на ліцензію зможете показати в бухобліку лише під час вибуття ліцензії зі складу НМУ.

Як правило, ліцензію на провадження певного виду діяльності в бухгалтерському обліку вважають НМА та обліковують на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи». Так прописано в пункті 4 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи». Причому щоб визнати ліцензію НМА, строк її корисного використання не має значення. Головне — виконайте критерії визнання НМА.

НМА з невизначеним строком корисного використання не амортизують (п. 25 НП(С)БО 8). ЗА Виняток — підприємство вирішило на свій розсуд встановити строк використання НМА, маючи для цього відповідні обґрунтування (абз. 2 п. 25 НП(С)БО 8). Наприклад, цілком можливо встановити строк корисного використання безстрокової ліцензії, якщо відповідний вид діяльності плануєте провадити конкретний період, а не постійно.

А ще для нарахування амортизації НМА підприємство може застосувати строки їх корисного використання, встановлені податковим законодавством (останній абз. П. 26 НП(С)БО 8).

Якщо за правовстановлювальним документом строк дії права користування нематеріальним активом не встановлений, платник податків може визначити його на свій розсуд (пп. 138.3.4 Податкового кодексу України). При цьому такий строк має бути не меншим за 2 роки і не більшим за 10 років.

Отже, у податковому обліку встановіть на свій розсуд строк корисного використання для безстрокової ліцензії. Відповідно, строк корисного використання для зазначеної ліцензії можете встановити й у бухгалтерському обліку та амортизувати її. Тут усе залежить від рішення вашого підприємства.

Водночас рекомендуємо не встановлювати занадто короткий строк корисного використання. Адже здебільшого передбачається, що ліцензія на певну діяльність забезпечуватиме отримання економічних вигод протягом тривалого часу.

Найкраще рішення — наказом по підприємству визначте для цього об’єкта НМА максимальний умовний строк корисного використання — 10 років.

Усі витрати, пов’язані з придбанням (оформленням) ліцензії, спочатку акумулюйте на субрахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів», а коли введете ліцензію в господарський оборот (з початку строку її дії), спишіть у дебет субрахунку 127.

Амортизуйте ліцензію щомісяця (протягом визначеного строку корисного використання) починаючи з наступного місяця після того, в якому ввели ліцензію в господарський оборот (п. 29 НП(С)БО 8).

Суму нарахованої «ліцензійної» амортизації відображайте проведенням: Д-т 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут» — К-т 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів».


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок договору про повну матеріальну відповідальність

Допоможемо оформити договір про повну матеріальну відповідальність. Для прикладу розглянемо договір про матеріальну відповідальність працівника, якому для роботи видали матеріальні цінності (комп’ютер тощо). Розберемося, за яких умов укладають такі договори та як визначити, з ким укладається договір про повну матеріальну відповідальність
80892

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи не найпопулярніша дискусія нашого часу – це економічне бронювання ФОП: коли буде, як буде і чи буде взагалі. Наразі у Верховній Раді України є кілька законопроєктів щодо можливості бронювання ФОП та їхніх працівників. Розгляньмо законодавчі ініціативи, які поки не отримали підтримки
16220

Гарантійний лист: зразок

Допоможемо правильно скласти гарантійний лист для контрагента. Дізнайтеся, чи засвідчувати листи печаткою, коли не потрібно писати заголовка і завіряти у нотаріуса підписи
8223

Трудові пільги для учасника бойових дій

Працівникові, який має статус учасника бойових дій, надавайте соціально-трудові гарантії та пільги. Отримайте від нього документ, що підтверджує його привілеї. Щоб нічого не упустити, тримайте підказки від експерта
111

Доповідна записка: зразок

Потрібно документально підтвердити суму зайвої виплати або виявлення факту пропажі матеріальних цінностей? Для цього можна оформити доповідну записку. Доповідна записка інформує керівника вищого рівня щодо ситуації, яка склалася. Тож у статті зразки доповідних записок
30654