Чи амортизувати безстрокову ліцензію

470
Автор
експерт із податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Підприємство отримало безстрокову ліцензію на продаж електроенергії. Як обліковувати її вартість: амортизувати чи одразу визнавати у витратах періоду?

Відповідь

Усю вартість ліцензії точно не можна визнавати у витратах у періоді її отримання. Водночас, амортизація можлива, якщо на свій розсуд визначите для такої ліцензії (нематеріального активу; НМА) строк корисного використання. Якщо ні, витрати на ліцензію зможете показати в бухобліку лише під час вибуття ліцензії зі складу НМУ.

Як правило, ліцензію на провадження певного виду діяльності в бухгалтерському обліку вважають НМА та обліковують на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи». Так прописано в пункті 4 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи». Причому щоб визнати ліцензію НМА, строк її корисного використання не має значення. Головне — виконайте критерії визнання НМА.

НМА з невизначеним строком корисного використання не амортизують (п. 25 НП(С)БО 8). ЗА Виняток — підприємство вирішило на свій розсуд встановити строк використання НМА, маючи для цього відповідні обґрунтування (абз. 2 п. 25 НП(С)БО 8). Наприклад, цілком можливо встановити строк корисного використання безстрокової ліцензії, якщо відповідний вид діяльності плануєте провадити конкретний період, а не постійно.

А ще для нарахування амортизації НМА підприємство може застосувати строки їх корисного використання, встановлені податковим законодавством (останній абз. П. 26 НП(С)БО 8).

Якщо за правовстановлювальним документом строк дії права користування нематеріальним активом не встановлений, платник податків може визначити його на свій розсуд (пп. 138.3.4 Податкового кодексу України). При цьому такий строк має бути не меншим за 2 роки і не більшим за 10 років.

Отже, у податковому обліку встановіть на свій розсуд строк корисного використання для безстрокової ліцензії. Відповідно, строк корисного використання для зазначеної ліцензії можете встановити й у бухгалтерському обліку та амортизувати її. Тут усе залежить від рішення вашого підприємства.

Водночас рекомендуємо не встановлювати занадто короткий строк корисного використання. Адже здебільшого передбачається, що ліцензія на певну діяльність забезпечуватиме отримання економічних вигод протягом тривалого часу.

Найкраще рішення — наказом по підприємству визначте для цього об’єкта НМА максимальний умовний строк корисного використання — 10 років.

Усі витрати, пов’язані з придбанням (оформленням) ліцензії, спочатку акумулюйте на субрахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів», а коли введете ліцензію в господарський оборот (з початку строку її дії), спишіть у дебет субрахунку 127.

Амортизуйте ліцензію щомісяця (протягом визначеного строку корисного використання) починаючи з наступного місяця після того, в якому ввели ліцензію в господарський оборот (п. 29 НП(С)БО 8).

Суму нарахованої «ліцензійної» амортизації відображайте проведенням: Д-т 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут» — К-т 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів».


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок знищення первинних документів

З консультації дізнаєтеся, який алгоритм знищення первинних бухгалтерських документів, та знайдете зразок заповнення акта на знищення первинних документів
48515

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17116

Посадова інструкція бухгалтера 2025

Організація бухгалтерського обліку на підприємстві передбачає не тільки вирішення питань облікової політики, але, насамперед, кадрової політики. Хто буде вести облік? Однак відібрати найманих працівників замало — необхідно ще й правильно їх документально оформити. Одним із обов’язкових документів є посадова інструкція бухгалтера, посадова інструкція головного бухгалтера. Яким має бути їхній зміст, їхня обов’язковість та відповідальність — про це в консультації
71320

День бухгалтера та аудитора 2025: готуємося до професійного свята

День бухгалтера в Україні цьогоріч відзначаємо 16.07.2025, у середу. Оскільки до важливих подій варто готуватися заздалегідь, зібрали для вас шість ідей, як провести професійне свято в піднесеному настрої та з користю + подарунки бухгалтеру
32100

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20278