Інвентаризація різних активів на різні дати: чи можливо
Запитання
Підприємство проводить інвентаризацію активів та зобов’язань перед річним звітом. Чи можна проінвентаризувати різні активи на різні дати. Наприклад, основні засоби та товари — станом на 1 листопада, розрахунки з контрагентами та резерв відпусток — станом на 31 грудня 2024 року?
Відповідь
За загальними правилами, перш ніж складати річну фінансову звітність, маєте провести інвентаризацію. Строк — до дати балансу, тобто не пізніше ніж 31 грудня. Інвентаризацію проведіть протягом відведеного дво-тримісячного строку, залежно від виду активів, що їх інвентаризуєте (п. 10 розд. I Положення про інвентаризацію активів і зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879; далі — Положення № 879).
Конкретні строки проведення інвентаризації — початок і закінчення, об’єкти, що підлягають інвентаризації, встановлює керівник у наказі про проведення інвентаризації (п. 3 розд. II Положення № 879). Тож на свій розсуд розподіліть за часом, коли проводитимете інвентаризацію різних активів. Обов’язково пропишіть ці строки в наказі, але в межах двох-трьох місяців.
Наприклад, встановіть, що інвентаризацію дебіторської та кредиторської заборгованості, резерву відпусток проведете станом на 31.12.2024 у період із 20 по 31 грудня.
Пам’ятайте! Результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії маєте показати в бухобліку та фінзвітності того звітного періоду, в якому завершили інвентаризацію (п. 3 розд. IV Положення № 879). Тобто якщо проводите інвентаризацію станом на 31.12.2024, результати інвентаризації покажіть у бухобліку в грудні 2024-го, а не в січні наступного року.